Michał Nagy: Chcę dotrzeć do wszystkich melomanów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 22:00
- Moim marzeniem jest, by dotrzeć do tej publiczności, która na co dzień nie jest zainteresowana gitarą, która nie bywa na festiwalach gitarowych – mówił w Dwójce gitarzysta i kameralista.
Audio
  • Michał Nagy: Chcę dotrzeć do wszystkich melomanów
Michał Nagy
Michał NagyFoto: materiały promocyjne/Andrzej Otrębski

Realizacji tego marzenia ma służyć, między innymi, organizowany przez Michała Nagy festiwal gitarowy w Lanckoronie pod Krakowem, który oferuje również warsztaty fotograficzne, teatralne i poetyckie a także koncerty znakomitych artystów, nie tylko z kręgu gitary klasycznej. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie zespół Čači Vorba.

Repertuar klasycznego gitarzysty zaczyna się od muzyki renesansowej i barokowej – to transkrypcje z lutni, vihueli  i gitary ówczesnej, potem muzyka klasycyzmu i romantyzmu (Giuliani, Sor, Regondi, Costé, Bobrowicz). Współczesna gitara to takie nazwiska jak Britten, Walton, Brouwer, Dyens – ci kompozytorzy byli gitarzystami, albo z jakichś powodów wybrali ten instrument. To nie tylko Hiszpania i Ameryka Południowa.

- Idiom iberyjski czy latynoamerykański jest dla gitary niezwykle ważny. Gitara jest obecna w tamtejszej muzyce ludowej i wykorzystywana we wspaniały sposób w muzycce komponowanej. Korzystamy z tego wszyscy.

Michał Nagy jest aktywnym kameralistą. Jak mówi, spotkania z innymi muzykami są dlań źródłem wielkiej radości. Szczególnie ceni swoją aktywność jako członka międzynarodowego kwartetu Guitar 4mation, wykonującego autorskie opracowania muzyki XX i XXI wieku. Nagy współpracuje też stale z Arkadiuszem Krupą (oboistą NOSPR) oraz akordeonistą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem.

Rozmawiała Beata Stylińska

***

Michał Nagy koncertuje jako solista i kameralista. Jest współtwórcą i członkiem międzynarodowegokwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu.

Gitarzysta dokonał solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z  zespołami kameralnymi. Współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zajmuje się także muzyką teatralną, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę "Piazzolla Tango" w kategorii  Album Roku - Muzyka Kameralna), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płytę pt. "Micropiezas" w duecie z Marcinem Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna.

Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym letnich warsztatów gitarowych w Lanckoronie niedaleko Krakowa.

Czytaj także

Pomysł na Lanckoronę

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 13:19
Dawniej raj dla letników, dziś miasteczko z potencjałem. Władze i mieszkańcy Lanckorony odkrywają i chronią dziedzictwo kulturowe regionu.
rozwiń zwiń