X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Królewska złota kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 23:49
W XVIII wieku powstał na zlecenie polskiego władcy niezwykły poczet królów Rzeczypospolitej. Złote i srebrne medale z królewskimi wizerunkami zniknęły jednak z Polski.
Audio
Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie. Materiał ilustrujący wystawę z cyklu Stanisław August  Mecenas i Kolekcjoner w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
„Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta” ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie. Materiał ilustrujący wystawę z cyklu "Stanisław August – Mecenas i Kolekcjoner” w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.Foto: lazienki-krolewskie.pl

Stanisław August Poniatowski, ostatni monarcha Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zamarzył sobie, aby do swojej kolekcji numizmatycznej dołączyć Poczet Królów Polskich. Na królewskie zamówienie Mennica Warszawska wybiła więc złote, srebrne i brązowe medale z podobiznami władców Polski.

O kolekcji w "Notatniku Dwójki" opowiadali: Marta Męclewska, wieloletnia kurator Gabinetu Numizmatycznego i Tomasz Bylicki, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy.

Marta Męclewska tłumaczyła, że nie znamy dokładnej liczby monet i medali kolekcji królewskie ani podczas panowania Stanisława Augusta, gdyż nigdy nie zostały one spisane.

Obecnie Poczet Królów Polskich składa się z 22 złotych, 46 srebrnych, 25 brązowych i 23 żeliwnych medali z wizerunkami władców Polski.

Złotą serię wypożyczoną ze zbiorów  Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie zaprojektowali Jan Filip Holzhauesser i Jan Jakub Reichel na podstawie portretów monarchów pędzla Marcello Bacciarellego z Gabinetu Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.

- Gdy powstał Gabinet Marmurowy i zawieszono tam obrazy, król zdecydował się na ich wzór wybić medale niektórych, najdzielniejszych władców kraju – informowała Marta Męclewska.

Kolekcja numizmatyczna została po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego odziedziczona przez jego bratanka księcia Józefa Poniatowskiego, którą nie był zbytnio zainteresowany. Chciał ją sprzedać, ale przez długi czas nie mógł na nią znaleźć kupca.

Ostatecznie zdecydował się ją nabyć Tadeusz Czacki, twórca gimnazjum, potem liceum Krzemienieckiego. W 1805 roku zawiezioną kolekcję wraz z resztą biblioteki do gimnazjum w Krzemieńcu na Wołyniu.

Po Powstaniu Listopadowym liceum krzemienieckie zostało zamknięte, a wszystkie zbiory ostały zarekwirowane i przewiezione do rosyjskiej placówki naukowej w Kijowie do Uniwersytetu Św. Włodzimierza. Tam znajduje się do dziś.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby Stanisława Augusta przybyły do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 15:38
Wystawa kolekcji numizmatycznej ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, została otwarta w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie są polskie arcydzieła?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 22:10
Najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach jest "Dama z łasiczką" da Vinci. A moglibyśmy mieć dzieła Rafaela, Rubensa, Brueghela, van Dycka, Velázqueza czy Rembrandta. Moglibyśmy, gdyby nie II wojna i rozbiory polskiej sztuki…
rozwiń zwiń