"Ja nie mam nic, ty nie masz nic... zbudujmy razem kino"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 19:00
W hali biletowej przedwojennego dworca kolejowego w Falenicy powstało niezwykłe kino, czy też, jak chcą jego twórcy, KinoKawiarnia.
Audio
Stacja Falenica
Stacja FalenicaFoto: materiały promocyjne

Stacja Falenica. Betonowy budynek, wejście wprost z peronu. W środku klubowe fotele stoją wokół luźno rozstawionych stolików. Napoje i przekąski można zamówić u kelnerów w każdej chwili. Komfort oglądania swoich ulubionych filmów na dużym ekranie, porównywalny z domowym zaciszem.

Pomysł na kino przywieziony został przez Marka Weredyńskiego - jednego z inicjatorów przedsięwzięcia - z Nowego Jorku, gdzie bohater reportażu Moniki Pilch studiował. Wraz z Ewa Jaskólską bardzo długo poszukiwał on odpowiedniego miejsce w centrum Warszawy. Bezskutecznie.

W końcu w ogłoszeniach PKP odkryli miejsce idealne - wybudowany w latach 30. dworzec kolejowy, do którego ze śródmieścia można dostać się w niecałe pół godziny. I choć chętnych Warszawiaków nie brakuje, Weredyński i Jaskólska stawiają przede wszystkim na społeczność lokalną, dla której "Stacja Falenica" ma być czymś dużo więcej niż tylko kinem. 

Każdy bywalec dawnego dworca może zaproponować repertuar kina, a nawet cały cykl. Można też zgłosić swoje własne filmy. Gdy okoliczni mieszkańcy zaczęli znosić do budynku książki, KinoKawiarnia stała się też z dnia na dzień biblioteką. W tym samym budynku odbywają się koncerty lokalnych zespołów muzycznych oraz innego rodzaju prezentacje sceniczne i estradowe. Występowały tam już między innymi dziewczyny w falenickiego poprawczaka.
Stacja Falenica stała się już miejscem kultowym, co potwierdzają, wypowiadający się w reportażu Moniki Pilch, bywalcy tego przybytku.

Zobacz więcej na temat: PKP przekąski Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ewa" - film, który niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 19:00
Film opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale zachowali resztki godności i tożsamości - zapowiada w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl Adam Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociągi cichną jak przejeżdżają koło kina w Falenicy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 17:24
20 minut jazdy pociągiem od centrum stolicy, choć cały czas w obrębie jej granic, znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, w których można oglądać filmy na dużym ekranie.
rozwiń zwiń