Pomniki Kołakowskiemu? To byłoby najgorsze

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 15:53
Filozof nie potrzebuje czczej pochwały, bezrefleksyjnego przyjmowania jego poglądów. Filozofia Leszka Kołakowskiego zasługuje na to, by ją cały czas przypominać i… kwestionować, bo dzięki temu żyje.
Audio
Prof. Leszek Kołakowski, Warszawa, 28.04.2005 r.
Prof. Leszek Kołakowski, Warszawa, 28.04.2005 r. Foto: PAP/Paweł Kula

O twórczym, otwartym i ożywczo krytycznym podejściu do dorobku Kołakowskiego mówiła w "Notatniku Dwójki" dr Katarzyna Kasia, która prowadziła niedawną warszawską debatę "Czy Kołakowski może być zbawiony? (hic et nunc)". Spotkanie, zorganizowane przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Wydział Filozofii i Socjologii UW we współpracy z Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei, miało miejsce w dniu 85. rocznicy urodzin znakomitego filozofa.
Pytanie o możliwość zbawienia Kołakowskiego (tu i teraz!) nawiązuje oczywiście do tytułu jednej z jego książek, pytającej o… zbawienie diabła. – Zależało mi na tym, by był prowokujący - wyjaśniała dr Kasia. - Bo czczenie filozofa to trochę za mało. Filozofia potrzebuje życia, bez tego jej nie ma. Stąd to pytanie: o potrzebę i aktualność dorobku Leszka Kołakowskiego. Filozofowi chyba nie można zrobić gorszej przysługi, niż stawiać mu pomniki, bo nie ma w tym życia. A filozofia Leszka Kołakowskiego zasługuje na to, by ją cały czas przypominać i… kwestionować, bo dzięki temu żyje.
Leszek Kołakowski i jego postawa sokratejska, postawa antydogmatyczna, "pochwała niekonsekwencji". Leszek Kołakowski jako filozof – literat (autor baśni i powiastek filozofią podszytych). O tym w audycji, do której wysłuchania zapraszamy.
Z dr Katarzyną Kasią rozmawiała Anna Lisiecka.

Zobacz więcej na temat: filozofia Leszek Kołakowski
Czytaj także

Leszek Kołakowski i nieuchronność porażki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 18:00
Jan Andrzej Kłoczowski, Barbara Skarga, ks. Józef Tischner, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur i inni - w piątą rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego przypominamy z radiowych archiwów wypowiedzi na jego temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Kołakowski i spojrzenie na dno najgłębszych studni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 12:45
O książce "Jednostka i nieskończoność – wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy" prof. Leszka Kołakowskiego opowiadają jego uczniowie i przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 08:00
- Leszek Kołakowski był postacią, która sabotowała i ograniczała dyskusję o zmianie społecznej po 1989 roku - przekonywał dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii UW.
rozwiń zwiń