Duchowe malarstwo Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 21:30
- Fizycznie nie miał siły pracować, natomiast w jego wyobraźni do końca powstawały obrazy - wspominali przyjaciele. 21 lutego miną dwa lata bez wybitnego polskiego malarza. Zapraszamy do wysłuchania audycji, która powstała tuż po śmierci artysty.
Audio
Jerzy Nowosielski
Jerzy NowosielskiFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Jerzy Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii - m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele św. Krzyża w Warszawie.

Artysta malował też portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech.

- Ostatni raz byłam u niego pięć dni przed śmiercią, już mnie nie poznał. Ale gdy się z nim żegnałam, to się uśmiechnął. Ten uśmiech będę pamiętała - mówiła dwa lata temu jedna z jego znajomych.

W audycji Aleksadry Łapkiewicz Jerzego Nowosielskiego wspominają przyjaciele, znajomi i osoby, dla których był mistrzem: Krystyna Czerni, Andrzej Starmach, ksiądz Henryk Paprocki, ksiądz Stefan Wysocki, Stanisław Niemczyk oraz Joanna Rajkowska.

Wykorzystane zostały także archiwalne nagrania Jerzego Nowosielskiego.

Czytaj także

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złodziej obrazów Nowosielskiego: to były bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:35
Przed krakowskim sądem rozpoczął się proces w sprawie kradzieży obrazów z domu zmarłego artysty malarza Jerzego Nowosielskiego
rozwiń zwiń