Tuwim nie wstydził się lokomotywy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 23:40
"Ptasie radio", "Rzepka", "Okulary" czy właśnie "Lokomotywa". Julian Tuwim, ten klasyk polskiej literatury dziecięcej, miał do swojej twórczości dla najmłodszych bardzo poważny stosunek.
Audio
  • Ewa Gruda, prof. Grzegorz Leszczyński oraz Piotr Cieplak o wierszach Juliana Tuwima dla dzieci (Notatnik Dwójki)
Lokomotywa w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hbnera w Warszawie, premiera: 27 lutego 2013.
"Lokomotywa" w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premiera: 27 lutego 2013.Foto: Marta Ankiersztejn

Kiedy w 1935 roku Julian Tuwim zamieścił na łamach "Wiadomości Literackich" kilka swoich wierszy dla dzieci, był już poetą w pełni ukształtowanym. - To, że zaczął pisać dla dzieci, wydaje mi się naturalne - mówiła w "Notatniku Dwójki" Ewa Gruda, kustosz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. - Jednak fakt wydrukowania tych wierszy w elitarnym piśmie, i to w dodatku na pierwszej stronie - to już precedens.

Według Ewy Grudy taka decyzja Tuwima świadczy o jego poważnym stosunku do tej dziedziny własnej twórczości. Co znaczące, rok później, w 1936, w "Wiadomościach" ukazała się "Lokomotywa". - Tuwim swoich wierszy dla dzieci nie traktował ani jako odskoczni, ani jako coś gorszego - podkreślała rozmówczyni Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

W roku poświęconym Julianowi Tuwimowi zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji o wierszach znakomitego poety pisanych dla dzieci. W audycji udział wzięli: Ewa Gruda, prof. Grzegorz Leszczyński oraz Piotr Cieplak, który w tym sezonie przygotował w Teatrze Powszechnym premierę spektaklu "Lokomotywa" opartego na tekstach Tuwima.

Zobacz więcej na temat: Julian Tuwim literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cieplak: świata nie da się uprościć do gier na podwórku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:00
- Światowe przechwałki, działanie giełdy, przecież to się niczym nie różni od piaskownicy i tego, kto ma lepszy samochodzik, a kto dalej plunął do rzeki - mówi Piotr Cieplak, który z powodzeniem reżyseruje w teatrze dla dzieci i dorosłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tuwim ucieka z Europy. Lęk dopada go w Rio

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:00
W Brazylii nie miał siły wyjść z pokoju, nasilona przeżyciami wojennymi choroba dosięgła go z całą mocą. Mimo warunków lepszych niż w Europie – cierpiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
rozwiń zwiń