X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie Radio na Kresach – historia sklejana z fragmentów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 10:00
– Ponad 90 procent archiwów radiowych uległo zniszczeniu podczas okupacji niemieckiej. Odtwarzamy historię Polskiego Radia z tego, co pozostało – mówił w Dwójce Ryszard Miazek, uczestnik sesji naukowej "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej".
Audio
  • Uczestnicy naukowej konferencji historycznej "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej" opowiadają o historii i znaczeniu przedwojennego radia (Notatnik Dwójki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Archiwum PR

Z okazji 85. rocznicy uruchomienia rozgłośni w Wilnie, 80. rocznicy nadania pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala" oraz 75. rocznicy uruchomienia Polskiego Radia w Baranowiczach Polskie Radio zorganizowało naukową sesję historyczną. Rozgłośnie Polskiego Radia w Wilnie, we Lwowie i w Baranowiczach zapewniały sygnał radiowy na terenach, na których mieszały się różnorodne kultury, religie i obyczaje.

>>>Zobacz filmy z konferencji "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej"<<<

Ryszard Miazek, autor książki "Przeminęło z radiem. Opowieść o Zygmuncie Chamcu - założycielu i pierwszym dyrektorze Polskiego", mówił, że odkrywanie i badanie historii Polskiego Radia w okresie dwudziestolecia międzywojennego jest bardzo trudne. - Ponad 90% archiwów uległo zniszczeniu w okresie okupacji. To świadczy o braku przezorności kierownictwa ówczesnego Polskiego Radia, które przecież pochodziło z kół wojskowych. Wydaje się, że te zbiory można było ochronić, wywieźć i zabezpieczyć - powiedział.

- Najwięcej wiemy z relacji ludzi, opowiadań, historii, pamiętników oraz z prasy - mówił Ryszard Miazek. - Widać jednak, że radio było na uboczu ówczesnych zainteresowań medialnych. Królem mediów była prasa, która widziała w Polskim Radiu konkurenta. Na szczęście istniała wielonakładowa prasa radiowa, i ona jest dziś dla nas najważniejszym źródłem informacji. Dzięki niej i tym fragmentom, jakie pozostały, musimy sobie wyobrazić, jakie były intencje twórców radiowych, jak zachowywali się ludzie radia, jakie były ich postawy społeczne. Tak właśnie sklejamy naszą radiową historię - dodał.

Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, opowiadał o odzyskiwaniu nagrań z przedwojennych nośników. - To, co ocalało, znajduje się w postaci czasami trudnej do odtworzenia - powiedział. - Wcześniej na szczęście niektóre z nagrań udało się przegrać na taśmę magnetyczną, która jest trochę lepszym nośnikiem do przechowywania nagrań. Na konferencji zaś zaprezentowaliśmy właśnie fragment audycji Wesołej Lwowskiej Fali, przegrany dziś z miękkiej i elastycznej płyty decelitowej. Udało się ją doskonale odczytać, widać, że ten nośnik zachowuje swoje właściwości. Natomiast to, co uległo zniszczeniu, połamaniu, jest już nieodwracalnie stracone - mówił.

Sławomir Rogowski, dziennikarz, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przypomniał o roli Polskiego Radia na Kresach II Rzeczpospolitej. - Rozgłośnia lwowska była wielokulturowa - opowiadał. - Musiała taka być. Lwów w 67 procentach zamieszkiwali Polacy, ale byli tam jeszcze Żydzi, Ukraińcy, Czesi, różnie rozumiani Rusini, a także tzw. tutejsi i tamtejsi, ludzie bez konkretnej identyfikacji państwowej. Pomysł na tę rozgłośnię polegał więc na tym, by budować pewną wspólnotę. Misją radia było łączyć, a nie dzielić - dodał.

Audycję prowadziła Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Kresy Polskie Radio
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2013-12-06 22:37 Zgłoś
Niszczyli nie tylko Niemcy, niszczyli i Ukraińcy. Niszczyli i niszczą nadal.
szeleszczyciel2013-11-29 01:32 Zgłoś
Mówi się, że "Wikipedia" jest źródłem wszelkiej podręcznej wiedzy, a ona o Uniwersytecie Lwowskim im. Jana Kazimierza pisze zupełnie inaczej po polsku i zupełnie inaczej po ukraińsku. Ja myślę, że łatwiej nam będzie przyszłość z Germanami budować niż z Ukraińcami. Ukraińcy, to Azja.

Czytaj także

Opowieści z Laudy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 22:40
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" po raz kolejny sięgniemy do archiwów białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na Kresach to fundament współczesnego radia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:06
W siedzibie Polskiego Radia trwa konferencja "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń