Dakowicz: nie istniejemy bez dialogu z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:00
- Wyobraźnia i świadomość, szczególnie młodych ludzi, nie jest dziś w stanie ogarniać tego, co wydarzyło się w przeszłości, a czego myśmy sobie wciąż nie opowiedzieli - mówił Przemysław Dakowicz, pierwszy laureat nagrody literackiej Skrzydła Dedala.
Audio
  • "Nie istniejemy bez dialogu z przeszłością". Wokół twórczości Przemysława Dakowicza (Notatnik Dwójki)
Przemysław Dakowicz odebrał nagrodę Skrzydła Dedala za odważną, oryginalną poznawczo i artystycznie refleksję nad destrukcją polskiej świadomości historycznej
Przemysław Dakowicz odebrał nagrodę Skrzydła Dedala za "odważną, oryginalną poznawczo i artystycznie refleksję nad destrukcją polskiej świadomości historycznej"Foto: Pixabay/domena publiczna

- Coś się wydarzyło w ostatnich latach, co sprawiło, że wszystkie rodzinne opowieści, strzępy historii, które przez lata dochodziły do mnie, zgromadziły się w jakąś masę krytyczną. Zrodziła się z tego świadomość, że trzeba opowiadać. Natychmiast, bo tracimy kontakt z naszą historią – podkreślał Przemysław Dakowicz.

O jakich tematach i postaciach z polskiej historii opowiada eseista? Dlaczego, według niego, współczesna kultura zajmuje się przede wszystkim zabawą, a jednocześnie: ma wiele wspólnego ze stanami schizofrenicznymi? Określając swoją, szeroko pojętą, światopoglądową postawę, Przemysław Dakowicz mówił również, że staje po stronie pewnego - determinującego całe ludzkie życie - złudzenia.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzenie: Barbara Schabowska

Goście: Przemysław Dakowicz (poeta, eseista i krytyk literacki), dr Tomasz Burek, Antoni Libera i prof. Włodzimierz Bolecki (jurorzy nagrody Skrzydła Dedala) 

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 13.00

jp/bch

Czytaj także

Skrzydła Dedala dla Przemysława Dakowicza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
Poeta, eseista i krytyk literacki został pierwszym laureatem nagrody literackiej ustanowionej przez Bibliotekę Narodową i objętej patronatem przez Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń