Jan Weber i poznawanie świata przez dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 08:00
"Kroniki wędrówek Franciszka Liszta", "Reminiscencje muzyczne", "Muzyczny sklepik, "Zapomniane koncerty" - dzięki tym audycjom poznawaliśmy świat muzyki, który otwierał przed nami Jan Weber.
Audio
Jan Weber
Jan WeberFoto: Archiwum PR

Jan Weber (1930-1992), krytyk muzyczny, popularyzator muzyki, dyrektor muzyczny Polskiego Radia w latach 80. XX w. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Polskim Radiem związany od 1956 roku.

Wybitny znawca twórczości Chopina, Liszta. Stworzył własny styl prezentacji muzyki klasycznej, który polegał na gawędzie, przytaczaniu licznych anegdot, a przede wszystkim ogromnej wiedzy związanej ze światową pianistyką.

- To była postać urodzona do działania w radio - mówi muzykolog prof. Mirosław Perz. Jak dodał, był to człowiek spontaniczny, który poznawał świat poprzez przyjemność. Tę przyjemność sprawiały mu szlachetne dźwięki. 

Jak wyglądała praca z Janem Weberem i którym audycjom poświęcał on najwięcej uwagi, opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy z radia.

Audycja Anny Skulskiej.

 

Czytaj także

75-lecie Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 12:45
1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele wyjątkowych audycji, koncertów oraz niespodzianek.
rozwiń zwiń