X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Pszoniak: jestem szczęśliwy, że jestem aktorem!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 22:00
Za jednym bratem poszedł do wojska (jako oboista w orkiestrze), za drugim do teatru. – Gdybym miał piętnastu braci, wypróbowałbym pewnie tyle zawodów – żartuje aktor.
Audio
  • Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem - w Dwójce raźniej
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: Krzysztof Komarnicki/PR

- Rozglądając się wokół siebie ,widziałem ludzi, którzy są nieszczęśliwi z powodu tego, co robią - wspominał Wojciech Pszoniak. - Nie mają już siły żeby to zmienić, a potem jeszcze dzieci, rodzina… Tkwią w tym i są nieszczęśliwi. Ja się tego straszliwie bałem i modliłem się, żebym tylko dobrze wybrał. Udało mi się: jestem szczęśliwy, że jestem aktorem!

Wśród swoich aktorskich wzorów Wojciech Pszoniak wymienia Laurence'a Oliviera, Bustera Keatona i Charliego Chaplina: - To przykładu talentów rozumianych jako przekraczanie granic zdolności - wyjaśnia Pszoniak. - Talent nie jest człowiekowi dany. Dane są zdolności. Talent to sposób, w jaki wykorzystuje się zdolności.

Wśród polskich aktorów w panteonie wzorów Pszoniaka najważniejsze miejsce zajmuje Tadeusz Łominicki. Według gościa Dwójki to największy polski aktor, któremu udało się znaleźć własną drogę.

Wyjazd za granicę i występy w Paryżu oraz Londynie umożliwiły Pszoniakowi poszerzenie horyzontów artystycznych, bo teatr francuski czy angielski to inne światy niż teatr polski. A to dlatego, że aktor jest oczywiście związany ze swym językiem ojczystym, a język to przecież świat. Mimo to bariera językowa, choć była wyzwaniem, okazała się możliwa do pokonania.

- Sztuka aktorska rodzi się nad słowem. Tam, gdzie kończy się słowo, zaczyna się pole i tajemnica sztuki aktorskiej. Wyobrażmy sobie, że zdarza się nam coś niezwykłego i wszyscy proszą "opowiedz!",  a nam brakuje słów… Tu właśnie zaczyna się przestrzeń do zagospodarowania przez aktora - wyjaśnia Wojciech Pszoniak. - Słowo jest ważne, ale to deklamacja. Istotą sztuki aktorskiej pozostaje czerpanie z tej wartości, którą człowiek ma w nadmiarze, której w ogóle nie jest w stanie wykorzystać, bo to "kosmos", psychika, nad którą się nie panuje.

W rozmowie z Magdaleną Juszczyk Wojciech Pszoniak opowiadał również o niespełnieniu, kuchni, rolach oraz co tym, co sprawia, że po kilkudziesięciu latach zawód aktora nadal go fascynuje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nie chciałem naśladować Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 19:30
Wybitny aktor opowiada o swoim spojrzeniu na sztukę aktorską i o sposobach pracy nad rolą. A także - o poszukiwaniu prawdy na temat człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: zapiski z życia

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 21:58
Dwójka zaprasza do wysłuchania pięciu gawęd znanego aktora – wspomnienia dotyczyć będą zarówno barwnej historii rodzinnej naszego gościa, jak i jego intrygującej drogi artystycznej.
rozwiń zwiń