X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Pszoniak: nie chciałem naśladować Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 19:30
Wybitny aktor opowiada o swoim spojrzeniu na sztukę aktorską i o sposobach pracy nad rolą. A także - o poszukiwaniu prawdy na temat człowieka.
Audio

Wojciech Pszoniak, artysta od wielu lat mieszkający w Paryżu, polskiej publiczności przypomniał się ostatnio w kilku interesujących rolach teatralnych. W sztuce "Skarpetki. Opus 124" po raz kolejny spotkał się z Piotrem Fronczewskim. Obaj grają w tej sztuce aktorów, próbujących powrócić na scenę.

- To bardzo mądra sztuka. Aktor wychodzi w niej na pierwszy plan, bo to jest teatr aktorski – mówił w "Sezonie na Dwójkę" Wojciech Pszoniak. - Nie gra się zawodu: "polityka", "lekarza", nawet nie gra się "króla". Gra się zawsze i tylko człowieka. Dlatego aktor może zagrać nawet… aktora. Bo można starać się odczytać to, co w danym człowieku jest: momenty zwątpienia, trudności, nieporozumienia z reżyserem, kolegami…

Na rolę Władysława Gomułki w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Pszoniaka trzeba było namawiać. Aktora przekonało to, że wszystkie kwestie wypowiadane przez tę postać w filmie są autentyczne.

- Potraktowałem to jako wyzwanie aktorskie. Słuchałem nagrań Gomułki, ale nie chciałem go naśladować. Musiałem stworzyć tę postać: dać ślad Gomułki, a jednocześnie coś powiedzieć od siebie. Nagle w jednym z przemówień odnalazłem klucz do tej roli: usłyszałem człowieka, poczułem pęknięcie, to nie był ten sam Gomułka z wystąpień publicznych.

Z wydanej niedawno książki "Aktor", będącej zapisem rozmów Michała Komara z Wojciechem Pszoniakiem, dowiadujemy się, co ten wybitny aktor sądzi na temat sztuki aktorskiej, swoich ról, inspiracji, przyjaźni, współpracy z mistrzami polskiej sceny i filmu – przede wszystkim z Konradem Swinarskim i Andrzejem Wajdą .

Między innymi o tej książce opowiadał w audycji Anny Fuksiewicz Wojciech Pszoniak, wszechstronny aktor i… multiinstrumentalista (potrafi grać na saksofonie, wiolonczeli, klarnecie i oboju). Mówił też o roli, jaką w jego życiu odegrał Tadeusz Różewicz, a także o tym, co może wypełnić lukę po Teatrze Telewizji.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prywatna historia aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 09:31
Na rynek wydawniczy trafił pierwszy wywiad-rzeka z Wojciechem Pszoniakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy samotni

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 08:00
To, co jest ukryte, co próbują ludzie chować, tak naprawdę widoczne jest podwójnie - mówi Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Film o mnie byłby bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 17:40
Mistrz kina opowiadał w Dwójce o epizodach własnej biografii, wspominał swoje dawne filmy i mówił o tym najnowszym, poświęconym Lechowi Wałęsie.
rozwiń zwiń