Giovanni Bellini - poeta pędzla, nauczyciel Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:00
W tej lekcji historii sztuki dr Bożena Fabiani opowiadała o włoskim malarzu rodem z Wenecji.
Audio
  • Gawęda o Giovannim Bellinim - cz.1 (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Gawęda o Giovannim Bellinim - cz.2 (W stronę sztuki/Dwójka)
Uczta bogów - obraz, którego Giovanni Bellini nie ukończył. Ostatecznie zmodyfikowany przez Tycjana. 1514 - 1529, olej na płótnie. Obecnie w zbiorach Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie
"Uczta bogów" - obraz, którego Giovanni Bellini nie ukończył. Ostatecznie zmodyfikowany przez Tycjana. 1514 - 1529, olej na płótnie. Obecnie w zbiorach Narodowej Galerii Sztuki w WaszyngtonieFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

To on "przeprowadził" włoskie malarstwo ze stylu gotyckiego i wczesnorenesansowego do nowego sposobu wyrażania, charakterystycznego dla sztuki nowożytnej.
Giovanni Bellini był twórcą weneckiej szkoły kolorystycznej, najwybitniejszym z malarskiej rodziny Bellinich. Znane są jego obrazy religijne, ołtarzowe, portrety i liczne wizerunki Madonny z Dzieciątkiem. Twórczość Belliniego odznacza mistrzowskie operowanie światłem i barwą.
Do wysłuchania nagrań audycji "W stronę sztuki" zaprasza Ewa Prządka.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 07:00
120 lat temu, 5 stycznia 1895 zmarł Władysław Podkowiński - malarz i ilustrator, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dama z gronostajem" i bezwzględny książę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 12:00
W niedzielny poranek wysłuchaliśmy kolejnej gawędy dr Bożeny Fabiani o dziejach włoskiego malarstwa. Tym razem poznaliśmy historię i znaczenie słynnego arcydzieła Leonarda da Vinci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sigismondo Malatesta - wojownik ze słabością do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:20
Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani o mecenacie artystycznym Sigismondo Malatesty (1417-1468) z Rimini, człowieka ekstrawaganckiego o różnych obliczach, władcy miasta, mówcy aspirującego do miana poety i obserwatora wrażliwego na sztukę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcjonerzy i chomiki. Włoscy mecenasi sztuki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:00
Jak wiadomo, każdy z artystów musiał sobie szukać opiekuna. Tylko nieliczni mieli to szczęście, że znajdowali uznanie już w warsztacie podczas nauki - jak np. Donatello - i od razu mieli zamówienia. Dr Bożena Fabiani podsumowała w Dwójce cykl audycji o włoskich mecenasach sztuki.
rozwiń zwiń