X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autor "Oświęcimek": otaczamy się wojną

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 21:00
Dlaczego Polacy urodzeni w latach 70. opowiadają o świecie pokoju językiem wojny? O tym rozmawialiśmy z autorem zbioru opowiadań "Oświęcimki".
Audio
  • Autor "Oświęcimek": pokolenie urodzone w latach 70. opowiada o świecie pokoju językiem wojny (Wieczór autorski/Dwójka)
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Foto: Hans Sönnke/Wikimedia Commons

Dużą rozpoznawalność przyniosła Wojciechowi Albińskiemu, pisana z perspektywy bezrobotnego,  książka "Jak czuć się dobrze, gdy cię wywalą". W "Oświęcimkach" natomiast przedstawił on literackie obrazy współczesnego świata (m.in. opowiadania "Ikea", "Pomidorowa", "Opener, czyli co się nosi nad morzem"), posługując się językiem wojny. Dlaczego?

- Wielu moich znajomych otacza się obrazami i wspomnieniami wojny. Myślę, że to kwestia pokoleniowa. Ja dorastałem, oglądając w telewizji ekshumację ofiar zbrodni katyńskiej. Kolejna generacja widziała już głównie reklamy jogurtów. Naszym językiem stała się powaga, a ich ironia - wyjaśniał pisarz.

W audycji mowa była także o tym, czym biblioteki różnią się od firm reklamowych i dlaczego te pierwsze wkrótce znikną.

***

Tytuł audycji: "Wieczór autorski"

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Albiński (prozaik)

Data emisji: 20.02.2015

Godzina emisji: 17.30

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strach powraca nocą. Obozowe koszmary Mano Höllenreinera

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 13:00
– Mówi, że wolałby przez trzy tygodnie bardzo ciężko chorować, niż powracać do tych opowieści. Czuje jednak obowiązek przypominania o zagładzie – opowiadała w Dwójce Joanna Talewicz-Kwiatkowska o bohaterze książki "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest" Anji Tuckermann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpacz nie zna granic". Lekcja człowieczeństwa Primo Leviego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:00
Po prawdopodobnie samobójczej śmierci pisarza w 1987 roku, amerykański twórca żydowskiego pochodzenia Elie Wiesel napisał: "On zmarł w Auschwitz czterdzieści lat wcześniej".
rozwiń zwiń