X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przewodnik po krainie martwych dusz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 08:08
Jedną z pasji Mikołaja Gogola – wybitnego rosyjskiego pisarza, poety i dramaturga – była walka z martwotą, którą obsesyjnie wokół siebie dostrzegał.
Audio
Pyotr Boklevsky, ilustracja do Martwych dusz Gogola, 1895 r. (fragm.)
Pyotr Boklevsky, ilustracja do "Martwych dusz" Gogola, 1895 r. (fragm.) Foto: Wikimedia/domena publiczna

W tym roku minęła 160. rocznica śmierci Mikołaja Gogola. Z tej okazji ukazały się nowe przekłady jego prozy, monografia Vladimira Nabokova "Nikołaj Gogol", a także nagrodzona Literacką Nagrodą Gdynia książka Mariana Sworzenia "Opis krainy Gog". Miesięcznik "Literatura na Świecie" przygotował specjalny numer jemu poświęcony. W Dwójkowej audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" mówiliśmy o "świecie według Gogola".  
A świat ów nie jest tak jednoznaczny, jakby to się mogło – na podstawie ogólnych, najczęściej upraszczających sądów – wydawać. Punktem wyjścia do uważnego spojrzenia na teksty Gogola może być, paradoksalnie, surowa opinia, jaką wydał o nim inny rosyjski pisarz i filozof – Wasilij Rozanow. – Rozanow jako pierwszy dostrzegł coś innego u Gogola. Wcześniej widziano w nim satyryka i realistę, co było kompletnym nieporozumieniem. Dla Rozanowa Gogol był to pisarz zła – nie chodziło jednak o zło społeczne, ale metafizyczne, tkwiące wewnątrz człowieka – mówił Henryk Chłystowski (tłumacz m.in. zamieszczonego w najnowszym numerze "Literatury na Świecie" tekstu  Rozanowa "Wokół Gogola"). – Rozanow uważał, że Gogol jest straszny w tym swoim świecie, w tej martwocie.
Na czym polega martwota Gogolowskiego świata? Co wykreowana przez rosyjskiego mistrza słowa rzeczywistość ma wspólnego z dantejską przestrzenią? Odpowiedzi nie tylko na te pytania w rozmowie z gośćmi Dwójki: Adamem Pomorskim, Henrykiem Chłystowskim, Wiktorem Dłuski i Marianem Sworzeniem.
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja Czechowa i Ukraina Gogola

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 15:11
O tym, jak na Wschodzie przecinały się ścieżki Mikołaja Gogola, Michała Bułhakowa, Antoniego Czechowa i Iwana Bunina opowiadamy w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 21:00
Gdyńscy laureaci, opowieść o Wojciechu Albińskim i Joannie Pollakównie.
rozwiń zwiń