Artur Domosławski: Amazonia to też nasza sprawa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 12:10
- Choć akcja moich reportaży dzieje się daleko, w sensie geograficznym, od Polski, to skutki opisywanych przez mnie wydarzeń i historii mają wpływ również na nas - mówił Artur Domosławski, który w Dwójce opowiedział o swojej najnowszej książce "Śmierć w Amazonii".
Audio
  • Artur Domosławski o "Śmierci w Amazonii" (Dwójka)
Amazonia
AmazoniaFoto: lubasi/Wikimedia Commons/CC

/

"Śmierć w Amazonii" to zbiór trzech reportaży opisujących zniszczenia, jakie współczesna ekspansja gospodarcza powoduje w lasach deszczowych i Andach. Pierwszy reportaż to dziennikarskie śledztwo odsłaniające okoliczności śmierci dwojga brazylijskich aktywistów ekologicznych. Drugi tekst poświęcony jest rabunkowemu wydobyciu złota w Peru. Trzeci jest o wojnie, jaką niewielka ekwadorska społeczność wypowiedziała gigantowi naftowemu, który przez lata zatruwał ich ziemie.

- Choć akcja moich reportaży dzieje się daleko, w sensie geograficznym, od Polski, to skutki opisywanych przez mnie wydarzeń i historii mają wpływ również na nas - mówi w radiowej Dwójce autor "Śmierci w Amazonii" Artur Domosławski. Pisarz podkreśla, że według szacunków z powodu masowej wycinki drzew w Amazonii w 2040-2050 roku dojdzie do istotnych zmian klimatycznych w całej Europie. - W tej chwili co roku "znika" 7 tys. km kw puszczy - zaznacza.

Autor przyznaje, że książka powstała w wyniku jego rozmyślań na temat tego, co można zrobić, by powstrzymać nielegalną wycinkę drzew. - Jako pisarz mogłem zrobić jedno - napisać o tym, nagłośnić temat - mówi. - To co się dzieje w Amazonii powinno nas obchodzić - dodaje rozmówca Katarzyny Hagmajer-Kwiatek .
Pytany o to, co mogą zrobić zwykli ludzie, Domosławski odpowiada, że według niego najlepsze są działania, które z jednej strony propagują wiedzę, o tym, co się dzieje w Ameryce Łacińskiej, a z drugiej strony wpływają na postawy polityków. - Człowiek sam nie rozwiąże tego problemu, trzeba wpłynąć na polityków, by ci zmusili wielkie firmy, by nie niszczyły środowiska - wyjaśnia.

Gość radiowej Dwójki zwraca uwagę, że w kwestii świadomości nastąpił postęp. Ludzie wiedzą już, że jeśli zgodzą się, by jakiś koncern wyrzucał odpady do lokalnej rzeki, zwierzęta się potrują, a ludzie zaczną chorować. Gorzej jest z politykami. W Brazylii, jak i w innych państwach regionu, niedawno zmieniły się rządy. - Lewicowcy rządzą w Brazylii od mniej więcej dekady. By móc przeprowadzić reformy społeczne, odpuścili na razie pewne kwestie, w tym te związane z ochroną środowiska - tłumaczy.

Artur Domosławski (ur. 1967) - polski dziennikarz, reporter tygodnika "Polityka". Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Zajmuje się głównie tematyką Ameryki Łacińskiej, ruchu antyglobalistycznego, konfliktów społecznych oraz zagadnieniami religijnymi. Za książkę pt. "Ameryka zbuntowana", stanowiącą zbiór wywiadów z amerykańskimi intelektualistami lewicowymi, otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Został też wybrany Dziennikarzem Roku 2010.
Najgłośniejszą jego książką jest wydana w 2010 "Kapuściński non-fiction" o Ryszardzie Kapuścińskim. Wdowa po reportażyście wytoczyła Domosławskiemu sprawę sądową o ochronę dóbr osobistych oraz praw autorskich.

Z Arturem Domosławskim rozmawiała Katarzyna Hegmajer-Kwiatek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mazury zagrożone. Jeziora na skraju degradacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 14:40
Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Nie pomaga także system wodno-ściekowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy park w Warszawie. Pole Mokotowskie większe o 5 hektarów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:05
Drzewa zamiast śmieciarek - stolica wzbogaci się o kolejne pięć hektarów parku. W starej bazie MPO na Polu Mokotowskim powstanie nowy park. Zdegradowany ekologicznie teren zostanie oczyszczony i przywrócony przyrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekolodzy chcą ograniczenia emisji dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 14:37
Ekolodzy apelują do polskich władz o skuteczniejszą walkę z globalnym ociepleniem. Przed Szczytem Klimatycznym w Warszawie Koalicja Klimatyczna wezwała polski rząd, aby opowiedział się za większym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
rozwiń zwiń