Konkursy Chopinowskie 1985 i 1990. Przełom epok

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 09:40
Jedenasty Konkurs Chopinowski odbywał się jeszcze w cieniu żelaznej kurtyny, dwunasty już po zmianie ustroju. Oba wydarzenia wspominał muzykolog Stanisław Dybowski.
Audio
  • Stanisław Dybowski opowiada o 11. i 12. Konkursie Chopinowskim (Kronika Konkursu Chopinowskiego/Dwójka)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)Foto: PAP/CAF - Zbigniew Matuszewski

W październiku 1985 r. konkursowe jury kierowało się politycznym kluczem. Zwyciężył przedstawiciel ZSRR Stanisław Bunin. Jednak zarówno on, jak i większość pozostałych laureatów nie mogło pochwalić się potem znaczącymi osiągnięciami. Wyjątkiem jest zdobywca trzeciej nagrody, Polak Krzysztof Jabłoński. – To znakomity pianista, do dzisiaj z powodzeniem koncertujący i prowadzący kursy mistrzowskie na całym świecie – mówił Stanisław Dybowski.

Muzykolog opowiadał też, że kilka lat temu Stanisław Bunin tłumaczył mu, dlaczego tak mało słyszy się o nim we współczesnej pianistyce. Wspominał też kolejny konkurs w 1990 r., gdy nie przyznano pierwszej nagrody, choć obrady jury były dość gwałtowne.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Gość: Stanisław Dybowski (muzykolog, dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny)

Data emisji: 14.10.2015

Godzina emisji: 19.00

mc/tj

Czytaj także

1949. Jurorzy nie mogli patrzeć na pianistów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:20
– Był to początek ohydy, która miała trwać, jak wiemy, 40 lat – wspominał Jerzy Waldorff ustalone przez komunistów zasady pracy jury podczas IV Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń