Wspominamy Sierpień '80. Audycje rocznicowe

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 13:03
W tym roku mija 35 lat od historycznych strajków zakończonych porozumieniami zawartymi przez władze PRL i komitety strajkowe. Dwójka przygotowała specjalne audycje poświęcone wydarzeniom sierpnia 1980 roku.
Strajk okupacyjny załogi Stoczni im. Lenina. Zapoczątkowany żądaniem przywrócenia do pracy pracownicy stoczni Anny Walentynowicz, rozpoczął się 14 sierpnia. Na zdjęciu stoczniowcy
Strajk okupacyjny załogi Stoczni im. Lenina. Zapoczątkowany żądaniem przywrócenia do pracy pracownicy stoczni Anny Walentynowicz, rozpoczął się 14 sierpnia. Na zdjęciu stoczniowcy Foto: PAP/Stanisław Markowski

Już teraz zapraszamy na cykl "Głosy Solidarności" (od poniedziałku do piątku, godz. 11.45). Do 4 września o wydarzeniach sprzed 35 lat opowiadają m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie czy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Przypomniane zostały także wspomnienia Anny Walentynowicz.

W piątek (28.08) w audycji "O wszystkim z kulturą" Jerzy Kisielewski rozmawiał o wydarzeniach sierpnia '80 z Zofią Romaszewską, działaczką opozycji demokratycznej w PRL, współtwórczynią Radia "Solidarność".

serwis specjalny
pap kaczmarski 1200.jpg
Pieśni niepokornych

W niedzielę (30.08) "Zagadkowy kwadrans" pytaliśmy naszych słuchaczy o bardów "Solidarności".

Z kolei niedzielną "Strefę słowa" o godz. 19.00 poświęcimy Lechowi Bądkowskiemu. To uczestnik tych wydarzeń, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, biorący udział w rokowaniach ze stroną rządową, pierwszy rzecznik strajkujących stoczniowców.

W poniedziałek 31 sierpnia o godz. 19.00 zabrzmi "Muzyka w czasach Solidarności". Dwójka po raz pierwszy odtworzy nagranie studyjne z 16 grudnia 1980 r. dokonane podczas uroczystości odsłonięcia w Gdańsku pomnika Ofiar Grudnia 1970 roku. Utwór Krzysztofa Pendereckiego Lacrimosa na sopran, chór i orkiestrę wykonali wówczas Jadwiga Gadulanka (sopran) oraz Chór i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Antoniego Wita. Zaraz potem słuchacze przeniosą się na koncert inauguracyjny X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W nagraniu z 1 października 1980 r. wystąpiła jedna z najznakomitszych pianistek świata – Martha Argerich, tenor Kazimierz Pustelak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda. W programie znalazły się Cztery eseje na orkiestrę Tadeusza Bairda, III Symfonia - Pieśń o nocy op. 27 na głos solo, chór mieszany i wielką orkiestrę Karola Szymanowskiego oraz I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego.

Na zakończenie dnia (o godz. 22.00) Dwójka przypomni "Polski Sierpień" znakomitej reportażystki Polskiego Radia Janiny Jankowskiej. Reportaż ze strajku w Stoczni Gdańskiej został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu "Prix Italia" w 1981 r. w kategorii dokumentu.

Zapraszamy!

***

bch/mc

Zobacz więcej na temat: sierpień 80 Solidarność

Czytaj także

Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień '80. "Kto tu wpuścił dziennikarzy?"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:00
- Po dwudziestu latach uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym - tak Janina Jankowska opowiadała o książce Marka Millera i powiązanym z nią reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski - buntownik od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 19:21
- Jako 10-letni chłopiec handlowałem "skarbami". Były wśród nich ulotki naklejane na oranżadę i bloczki z urzędu skarbowego "magazyn wyda". Pewnego razu, gdy wymieniałem się z kolegą, pochylił się nade mną cień, wziął te bloczki pytając skąd je mam i walnął mnie pałką. Nie rozumiałem tego - wspomina Jan Rulewski.
rozwiń zwiń