REKLAMA

Nagraj przebój w namiocie Dwójki na 22. Pikniku Naukowym!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:35
9 czerwca, w sobotę, na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się wielkie święto nauki. Program II Polskiego Radia po raz kolejny włącza się w Pikinik Naukowy i z tej okazji przygotował specjalne atrakcje dla uczestników tego wydarzenia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

piknik naukowy 2016 1200 free.jpg
"Centrum Nauki Kopernik wyrosło z Pikniku Naukowego"

W godz. 15.00-16.00 zapraszamy na konkurs literacki "Poezja przebojem niepodległości", który poprowadzi Katarzyna Hagmajer Kwiatek. Nasza konkursowa zabawa polegać będzie na czytaniu wierszy do muzyki i nagrywaniu ich w formie "przebojów". Uczestnicy będą mogli wybrać sobie wiersze z przygotowanej puli około 20 tekstów (znajdujących się w domenie publicznej), wśród których w tym roku dominowałyby te, które kojarzymy z walką o wolność - przede wszystkim romantyków - Mickiewicza, Norwida, ale także Konopnickiej czy - z późniejszych autorów - Baczyńskiego. Dla chętnych będzie również możliwość zmierzenia się z poezją współczesną. Muzykę, do której wiersze będą czytane, uczestnicy będą wybierali spośród 10 przygotowanych, różnych stylistycznie utworów. Teksty będą czytane publicznie, do mikrofonu, z towarzyszeniem wybranej muzyki, a jednocześnie rejestrowane komputerowo. Na adres e-mailowy uczestnicy mogą otrzymać swoje gotowe przeboje poetyckie.

Około 15.45 wyłonimy twórców trzech najciekawszych interpretacji, największych przebojów i uhonorujemy ich naszymi dwójkowymi nagrodami. 

Z kolei w godz. 16.00-17.00 zapraszamy na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zatytułowaną "Wszechświat w ruchu", którą poprowadzi Hanna Maria Giza. Program będzie transmitowany na antenie Dwójki. Z naszymi gośćmi dyskutować będziemy o tym, skąd wiemy, że od około 14 miliardów lat Wszechświat pędzi i znajduje się w nieustającym ruchu. Co wprawia mikro i makrokosmos w ruch? Jak opisać istotę ruchu? A Ziemia? Czy nasza planeta musi się obracać? Dlaczego wszystkie ciała niebieskie muszą być w ruchu? Na te pytania odpowiedzą prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Michał Różyczka, astronom oraz Tomasz Miller, matematyk i fizyk, doktorant na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, członek Centrum Kopernika. Dla słuchaczy tej dyskusji przewidziany jest konkurs.

Na naszym stoisku będziemy mieli też coś dla fanów winyli. W godz. 17.00-18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny Klubu miłośników audycji "Duża czarna" i "Wieczór płytowy"Swoją obecność zapowiedzieli goście: Mieczysław Stoch i Marcin Zgliński. Dla słuchaczy przygotowaliśmy specjalne pakiety płyt i dwójkowe gadżety. Spotkanie poprowadzą Tomasz SzachowskiPrzemek Psikuta i Krzysztof Dziuba.

bch/pg

Czytaj także

Siły życiowe, biologia i czwarte wydanie teorii Darwina

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 17:30
- Bez teorii ewolucji Darwina biologia nie ma sensu. Bez niej mamy do czynienia tylko z ogromem niepowiązanych ze sobą faktów, które nie wyjaśniają niczego – powiedział prof. Krzysztof Spalik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krótka historia Stephena Hawkinga

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:00
W audycji rozmawialiśmy o dokonaniach naukowych słynnego brytyjskiego astrofizyka.
rozwiń zwiń