X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwójka na 8. Festiwalu Prawykonań

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:30
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z artystami ósmej odsłony katowickiego święta polskiej muzyki współczesnej. Festiwalu Prawykonań odbył się w dniach 29-31 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. 
Audio
 • Ewa Szczecińska i Milena Gąsienica podsumowują 8. Festiwal Prawykonań w Katowicach (Wybieram Dwójkę)
 • Z Joanną Wnuk-Nazarową o 8. Festiwalu Prawykonań rozmawia Beata Stylińska (Dwójka)
 • Z Pawłem Hendrichem, Tomaszem Strojeckim oraz Szymonem Bywalcem nt. instalacji „Gdzieniegdzie” rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
 • Z Szymonem Bywalcem oraz Michałem Górczyńskim rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
 • Z José Maria Florêncio, Elżbietą Sikorą, Nikolet Burzyńską, Zbigniewem Bagińskim i Joanną Wnuk-Nazarową rozmawia Beata Stylińska (Filharmonia Dwójki)
 • Z Agatą Zubel (sopranistką) rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
 • Z Hanną Kulenty (kompozytorką) oraz Jadwigą Kotnowską (flecistką) o Flute Concerto No. 3 rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
 • Rozmowa z Dariuszem Przybylskim nt. utworu "Rigaudon. Koncert na ćwierćtonowe organy Hammonda i orkiestrę symfoniczną" rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
 • z Aleksandrem Nowakiem, którego utwór zatytułowany "Colus" na saksofon sopranowy i smyczki, będzie miał premierę podczas koncertu finałowego Festiwalu Prawykonań rozmawia Ewa Szczecińska (Dwójka)
 • Z Grażyną Pstrokońską-Nawratil o kompozycji "Ao-Tea-Roa" ("długi-biały-obłok") rozmawia Milena Gąsienica (Dwójka)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: mat. promocyjne

- Gdybym miała zrecenzować ten festiwal jednym zdaniem, to powiedziałabym, że był wyjątkowo udany. A po drugie powiadziałabym: "górą wrocławianie", ponieważ najlepszy koncert, jaki miał miejsce na tym festiwalu odbył się w sobotę o godz. 12 w sali kameralnej i wystąpili na nim Cezary Duchnowski, Paweł Romańczuk, Agata Zubel, czyli właśnie artyści z Wrocławia, a z nimi Kwartet Śląski - powiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" Ewa Szczecińska - dziennikarka Programu 2, która była na miejscu w Katowicach.

W ramach tegorocznego festiwalu, podczas 7 koncertów, zostało prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców różnych generacji – od młodych debiutantów, aż po nestorów polskiej sceny kompozytorskiej, m.in. Joanny Wnuk-Nazarowej, Zbigniewa Bargielskiego, Ryszarda Gabrysia, Hanny Kulenty, Artura Zagajewskiego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Aleksandra Nowaka, Mikołaja Góreckiego. Program przypominający „muzyczny kalejdoskop” to niezwykła fuzja dzieł twórców różnych pokoleń, upodobań estetycznych, którzy wciąż na nowo definiują pojęcie awangardy. 

Dwójkowi dziennikarze obecni na katowickim festiwalu przygotowali specjalne rozmowy, których wysłuchać można na naszej stronie:

 • z Joanną Wnuk-Nazarową o 8. Festiwalu Prawykonań rozmawia Beata Stylińska;
 • z Pawłem Hendrichem (kompozytorem), Tomaszem Strojeckim (twórcą multimedialnym) oraz Szymonem Bywalcem (dyrygentem) nt. instalacji "Gdzieniegdzie" rozmawia Milena Gąsienica;
 • z Szymonem Bywalcem – dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej oraz Michałem Górczyńskim – solistą-klarnecistą (klarnet kontrabasowy) o programie koncertu (29 marca, godz. 17.00), szczególnie o utworach instrumentalnych, z naciskiem na V Concerto grosso na klarnet kontrabasowy, marimbę i orkiestrę kameralną, rozmawia Milena Gąsienica;
 • z José Maria Florêncio, Elżbietą Sikorą, Nikolet Burzyńską, Zbigniewem Bagińskim i Joanną Wnuk-Nazarową (artystami koncertu inauguracyjnego) rozmawia Beata Stylińska;
 • z Agatą Zubel (sopranistką) rozmawia Milena Gąsienica;
 • z Hanną Kulenty (kompozytorką) oraz Jadwigą Kotnowską (flecistką) o "Flute Concerto" No. 3 rozmawia Milena Gąsienica;
 • z Dariuszem Przybylskim (organistą i kompozytorem) na temat utworu "Rigaudon. Koncert na ćwierćtonowe organy Hammonda i orkiestrę symfoniczną" (twórca opowiada również o swoim nietypowym instrumencie) rozmawia Milena Gąsienica;
 • z Aleksandrem Nowakiem, którego utwór zatytułowany "Colus" na saksofon sopranowy i smyczki miał premierę podczas koncertu finałowego Festiwalu Prawykonań (31.03, godz. 18.00) rozmawia Ewa Szczecińska.
kompozytor1200.jpg
José Maria Florêncio: muzyka najnowsza jest jak biała kartka

Solistą koncertu był saksofonista Bartłomiej Duś, któremu towarzyszyła Orkiestra Kameralna miastaTychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. W programie tego koncertu także premiery utworów Mikołaja Majkusiaka ("Riff" na orkiestrę smyczkową), Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil ("Ao-Tea-Roa" ["długi-biały-obłok"] na klawesyn i orkiestrę smyczkową z solistką Gośką Isphording), Przemysława Schellera ("Dziewczynka z zapałkami" na orkiestrę kameralną) i Mikołaja Góreckiego ("Zaćmienie czasu" na wiolonczelę i orkiestrę). Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku w audycji "Bitej godzina" Aleksander Nowak wraz z librecistką jego opery "Ahat-Ili -siostra bogów" Olgą Tokarczuk opowiadali o tym dziele, które miało premierę w ramach ubiegłorocznego festiwalu "Sacrum-Profanum”.

 • z Grażyną Pstrokońską-Nawratil o kompozycji "Ao-Tea-Roa" ("długi-biały-obłok") rozmawia Milena Gąsienica.

***

Obok organizatora – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w festiwalu wzięły udział czołowe polskie zespoły: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartet Śląski, Orkiestra Muzyki Nowej oraz soliści, m.in.: Linus Roth, Agata Zubel, Joanna Freszel, Dariusz Przybylski, Jadwiga Kotnowska, Maciej Frąckiewicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak