Prix Italia 2019. Radiowy Oskar dla Anny Kołodziejczyk

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 15:00
Na 71. konkursie Prix Italia w Rzymie nagrodę w kategorii "Muzyka" otrzymał reportaż "Ballada o pieśni" - audycja autorstwa Anny Kołodziejczyk, zrealizowana pod kierunkiem Janusza Deblessema w Trójkowym "Laboratorium reportażu".
Audio
  • Prix Italia 2019. Relacja Andrzeja Sułka z Rzymu (Wybieram Dwójkę)
  • "Ballada o pieśni" – reportaż autorstwa Anny Kołodziejczyk (Trójka)
Grand Prix Italia
Grand Prix ItaliaFoto: PR

bartosz panek 663.JPG
Bartosz Panek laureatem Prix Italia 2014!

"Ballada o pieśni" przedstawia historię jednej z najsłynniejszych pieśni czasów solidarnościowego przełomu – ballady "Mury". Pierwotna wersja pieśni stworzona przez katalońskiego barda Lluísa Llacha nosiła tytuł "L’estaca" i była głosem sprzeciwu wobec frankistowskiej dyktatury. Jednak uniwersalnym hymnem zbuntowanych stała się dopiero za sprawą polskiej wersji i interpretacji Jacka Kaczmarskiego. Jako "Mury" zajęła trwałe miejsce w świadomości wielu społeczeństw i grup walczących o wolność i prawa obywatelskie – niezależnie od kraju, narodowości ani języka.
Zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swego katalońskiego pierwowzoru i kontekstu politycznego.

Ta bardzo nieoczywista historia opowiedziana została głosami m.in. Filipa Łobodzińskiego, Jarosława Gugały i Marka Karlsbada. W audycji osnutej wokół muzycznego motywu przewodniego Murów, ważną rolę odgrywają zapisy z radiowego archiwum, a wśród nich nagrania Jacka Kaczmarskiego.

Gitara 1200.jpg
Piosenki niezależnych w kanale Polskiego Radia

Prix Italia 2019 przebiegało pod hasłem pielęgnowania różnorodności kulturowej w globalnym świecie medialnym (Celebrating Cultural Diversity in a Global Media World). Sześcioosobowe, międzynarodowe jury doceniło obecną w reportażu Anny Kołodziejczyk humanistyczną ideę tworzenia wspólnoty poprzez zjawisko kulturowe i wokół niego; pomimo, ale nie wbrew różnorodności.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono ponadto uniwersalny charakter przekazu i wielowymiarową narrację, wskazano na doskonały warsztat i walor autentycznego przekazu emocjonalnego reportażu.


Prix Italia 1200.jpg
Ceremonia wręczenia nagrody za reportaż Anny Kołodziejczyk

Do Konkursu w kategorii "Muzyka" zgłoszono 14 produkcji radiowych, spośród których do finału nominowano 7 programów. Specjalną rekomendację jury uzyskała ponadto audycja BBC This Classical Life.

Poprzednio nagrodę Prix Italia dla Polskiego Radia w tej samej kategorii zdobył w 2014 r. reportaż Bartosza Panka "Chcę więcej". W tym roku polskim członkiem jury radiowego muzycznego Prix Italia był szef Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia, Andrzej Sułek.

materiały prasowe/bch/am

Zobacz więcej na temat: Prix Italia W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Prix Italia 2017. "Wielki kamień" do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:21
W "Nokturnie" prezentowaliśmy zwycięski utwór Prix Italia w radiowej kategorii Muzyka - czyli zgłoszoną przez serbskie Radio Belgrad kompozycję Ivany Stefanović "Veliki kamen".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze wśród najlepszych audycji na Festiwalu Prix Italia 2018

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 11:36
"Taśmociął" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o Eugeniuszu Rudniku znalazł się na tzw. "krótkiej liście" audycji rozpatrywanych do nagrody Prix Italia 2018 w kategorii radiowych programów muzycznych. Gratulujemy!
rozwiń zwiń