"Obsługiwałem angielskiego króla" w mistrzowskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:50
W cyklu "To się czyta" Program 2 Polskiego Radia przypomina jedną z najpopularniejszych czeskich powieści XX wieku. Fragmentów "Obsługiwałem angielskiego króla" Bohumila Hrabala w mistrzowskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego można słuchać w Dwójce od wtorku 14 kwietnia.
Wiktor Zborowski
Wiktor ZborowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Obsługiwałem angielskiego króla" to opowieść o życiu małomiasteczkowego, a później praskiego kelnera - Jana Dítě. Pnie się on z mozołem, ale uparcie coraz wyżej po drabinie gastronomiczno-hotelarskiej hierarchii, aby w końcu zostać właścicielem lokalu.

Ta barwna gawęda, "spowiedź życia", urasta do rangi symbolu, metafory ludzkiego szczęścia i sukcesu, który często przeobraża się w klęskę. Rychło okazuje się, że pogoń za zyskiem i sławą to jednak złudna droga, często wiodąca donikąd.

"Obsługiwałem angielskiego króla" to z jednej strony utrzymana w surrealistycznej atmosferze opowieść, pełna wdzięku, fantazji i humoru, z drugiej zaś - gorzki dowód na to, że człowiek nie zawsze jest panem swego losu, a "koło historii" często wplątuje go w swe tryby.

W 2006 roku Jiří Menzel wyreżyserował film na podstawie powieści Bohumila Hrabala. Dzieło zostało nagrodzone Złotym Lwem dla najlepszego czeskiego filmu 2006 roku.

Dla radiowej Dwójki fragmenty powieści czyta znakomity aktor Wiktor Zborowski.

Emisja od 14 kwietnia codziennie (od wtorku do piątku) w cyklu "To się czyta" o godz. 11.00.

Okładka książki "Obsługiwałem angielskiego króla" Okładka książki "Obsługiwałem angielskiego króla"
Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Menzel: pochwał Hrabala nie brałem na serio

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 18:30
- Mamy takie powiedzenie, że kiedy się szczęście się zmęczy, to usiądzie nawet na ośle. I to jest właśnie mój przypadek - opowiadał w Dwójce kultowy czeski reżyser.
rozwiń zwiń