Menzel: pochwał Hrabala nie brałem na serio

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 18:30
- Mamy takie powiedzenie, że kiedy się szczęście się zmęczy, to usiądzie nawet na ośle. I to jest właśnie mój przypadek - opowiadał w Dwójce kultowy czeski reżyser.
Audio
  • Jiří Menzel o książkach, Hrabalu i filmach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Do twórczości Bohumila Hrabala Ji Menzel powracał wielokrotnie, aż do swojego ostatniego filmu Obsługiwałem angielskiego króla
Do twórczości Bohumila Hrabala Jiří Menzel powracał wielokrotnie, aż do swojego ostatniego filmu "Obsługiwałem angielskiego króla"Foto: PAP/Zdenek Nemec

- Byłem kiepskim uczniem, nie myślałem, że kiedyś będę kręcił filmy, widziałem się co najwyżej w roli asystenta reżysera - wspominał Jiří Menzel. Tymczasem gwiazdą czeskiego kina uczyniła go ekranizacja książki Bohumila Hrabala "Pociągi pod specjalnym nadzorem". - To był film, z którego trzej reżyserzy przede mną zrezygnowali, a że ja lubiłem Hrabala, postanowiłem to wziąć bez czytania książki. Problem pojawił się, gdy ją przeczytałem, bo nie wiedziałem, co z tym zrobić.

Ostatecznie film nie tylko powstał, ale na tyle spodobał się Amerykanom, że ci postanowili go uhonorować Oscarem w 1968 r. Jiří Menzel opowiadał w Dwójce o swym rozczarowaniu galą oscarową, ale również wyjaśnił, dlaczego nie zdecydował się kręcić filmów w Stanach. Wspominał też Bohumila Hrabala, do którego zawsze zwracał się na "pan", i któremu nie wierzył w komplementy: - On był zbyt łagodny i nie umiał powiedzieć prawdy - śmiał się reżyser.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Jiří Menzel (reżyser)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

"Hrabal. Słodka apokalipsa". Biografia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 09:50
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty najnowszej książki Aleksandra Kaczorowskiego. Czyta Sławomir Orzechowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hrabal - terapeuta z czeskiej hospody

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:00
- Spotkanie z Hrabalem uwrażliwia i leczy. Zwłaszcza w sytuacjach, w których człowiekowi trudno jest się w życiu odnaleźć - mówi reżyserka teatralna Agnieszka Glińska.
rozwiń zwiń