Lem w każdym gatunku na antenie radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 08:42
W Roku Stanisława Lema Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z twórczością autora "Solaris". W tygodniu poprzedzającym przypadającą 27 marca 15. rocznicę śmierci pisarza na antenie Dwójki specjalne audycje o pisarzu oraz nagrania archiwalne - z udziałem pisarza.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/EFE

Od 22 marca w cyklu "Głosy z przeszłości", codziennie do piątku o godz. 12.45 emitowane są gawędy Stanisława Lema, nagrane w 1997 roku specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia. Pisarz w nagraniach archiwalnych opowiada o swojej młodości we Lwowie, tragicznych losach podczas II wojny światowej i początkach kariery literackiej, na starcie naznaczonej ingerencją cenzury, która wstrzymała wydanie pierwszej powieści "Szpital przemienienia" napisanej w 1948 roku. Przywołuje kolejne etapy swojej literackiej działalności , a także samokształcenie w zakresie cybernetyki, kosmologii i medycyny – dla tych prac naukowych rozwijał naukę języka angielskiego, by czerpać wiedzę z najnowszych ustaleń badaczy. Cykl rozmów z pisarzem nagrały w 1997 roku Elżbieta Marcinkowska i Joanna Szwedowska.


Stanisław Lem 1200.jpg
Archiwalne wspomnienia Stanisława Lema

W przeddzień 15. rocznicy śmierci pisarza, w piątkowej "Strefie literatury" o godz.21.30, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zaprasza na audycję zatytułowaną: W co wierzył Stanisław Lem? Twórczość literacka pisarza, mimo że sam wielokrotnie zarzekał się, że żadnej wiary przypisać sobie nie da, dowodzi, że myślenie religijne nie było dla Lema obojętne.

Posłuchaj: Wszystkie gatunki Lema>>>>

Ponadto na stronie internetowej Dwójki dostępne są audycje powstałe w ramach jubileuszowego cyklu "Wszystkie gatunki Lema", w którym poznajemy życie i dorobek literacki i publicystyczny wybitnego pisarza, innowatora literatury fantastyczno-naukowej, a zarazem już klasyka tego gatunku. Autorzy audycji zastanawiają się, jakie aspekty jego twórczości są dziś najciekawsze dla czytelników, najbardziej intrygujące dla "lemologów", co najcelniej definiuje autora "Kongresu futurologicznego", a wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądają się utworom literackim Stanisława Lema, refleksjom filozoficznym i futurologicznym, jego bogatej korespondencji i wciąż nie do końca opisanej biografii. Cykl na antenie Dwójki ukazuje się co drugi poniedziałek o godz. 21.30.

Zobacz więcej na temat: Rok Lema Stanisław Lem
Czytaj także

Diana Dąbrowska: zajmowanie się Lemem daje pole do futurospekcji

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:57
- Przyszłość przewidziana przez Lema to czas okrutnych cudów, za które przychodzi okropna zapłata. Ci, którzy potrafią złapać tą refleksję na dwóch wymiarach - piękna i okrucieństwa cudów - robią fantastyczną robotę - o filmowych adaptacjach twórczości Stanisława Lema opowiadała krytyczka filmowa Diana Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szefowa Instytutu A. Mickiewicza: dzięki Lemowi możemy promować polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 11:19
- Jest to ktoś, po kogo sięgają czytelnicy i widzowie chyba w prawie każdej szerokości geograficznej. To także ktoś, dzięki komu możemy zastanawiać się na przyszłością. Hasło, które proponujemy dla uczczenia obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema - "I' ve seen the future" - rzeczywiście jest bardzo a propos - mówiła Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń