Boże Narodzenie w Programie 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 07:40
Boże Narodzenie to w kulturze chrześcijańskiej jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Jest czasem pełnym radości, wzajemnej dobroci i życzliwości. W radiowej Dwójce aktywnie włączamy się w jego obchody, zapraszając naszych słuchaczy na wyjątkowe audycje.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Piątek (24.12)

W wigilijny wieczór o godz. 17.30 zaprosiliśmy na poetyckie słuchowisko "Pastorałki" na podstawie tomu stylizowanych kolęd, kantyczek i misteriów Tytusa Czyżewskiego. W słuchowisku usłyszeliśmy m.in. Franciszka Pieczkę, Wiktora Zborowskiego i Emiliana Kamińskiego.

Pierwszej gwiazdki wypatrywaliśmy wspólnie z Niką Lubowicz podczas koncertu w cyku "Jazz.PL". Wokalistka zaśpiewała zarówno tradycyjne kolędy, jak i autorskie piosenki świąteczne jej taty. - Byłam jeszcze bardzo małą dziewczynką, kiedy zaczął je dla mnie komponować - mówiła artystka, zapraszając na piątkowy koncert o godz. 18.00. Koncert prowadzili: Piotr MetzRoch Siciński i Andrzej Zieliński.

"Wstańcie, śpiewajcie, radosne dni chwalcie. Sławcie, co dzisiaj uczyni wam Pan! Skargi porzućcie, wahanie wygnajcie, bo trzeba radosne dziś śpiewy wznieść wam!" - tymi słowami rozpoczyna się "Oratorium na Boże Narodzenie" Jana Sebastiana Bacha. W wigilię Bożego Narodzenia, o godz. 19.30, przypomnieliśmy je w interpretacji Jordiego Savalla. Audycję prowadziła Klaudia Baranowska.

Od godz. 23.00 na wspólne nocne kolędowanie zaprosiła Ewa Szczecińska. Pojawiły się nie tylko polskie kolędy na chóry. Zawędrowaliśmy bowiem do XVI wieku, słuchając m.in. łacińskich dzieł bożonarodzeniowych wielkich polifonistów oraz barokowych kantat na Boże Narodzenie.

Sobota (25.12)

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy wspólnym świętowaniem z Waldemarem Malickim. Audycja "Upiór w eterze" poświęcona była kolędom, przyśpiewkom i pastorałkom z różnych epok i krajów. W świąteczny poranek zaprosiliśmy do słuchania od godz. 10.00.

Bach na Boże Narodzenie? Dlaczego nie! W sobotę o godz. 15.00 zabrzmiał koncert w wykonaniu Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe'a Herreweghego. Zespół, z udziałem znakomitych solistów, wykonał cztery bożonarodzeniowe kantaty lipskiego kantora. Audycję prowadziła Róża Światczyńska.

Wieczór od godz. 19.00 wypełnił nam zespół Brass Federacja, który zagrał autorskie kolędy w cyklu "Miejscówka z Dwójką". - Mamy nadzieję, że kolędy na instrumenty dęte umilą Państwu świąteczny wieczór - mówili członkowie zespołu w składzie: Maurycy Idzikowski, Kuba Łupiński - trąbki, Szymon Białorucki, Bartek Łupiński - puzony, Piotr Wróbel - suzafon, Wojtek Sobura - perkusja.

Niedziela (26.12)

Drugiego dnia świąt zaprosiliśmy Państwa na spotkanie ze znakomitym śpiewakiem operowym Thomasem HampsonemOpowiedział on między innymi o nie zawsze łatwych początkach i nie zawsze łatwych spotkaniach z polszczyzną. Z artystą od godz. 15.00 rozmawiał Jakub Kukla.

Wcześniej, o godz. 10.00 Klaudia Baranowska zabrała nas w świat barokowej muzyki bożonarodzeniowejJan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Tarquinio Merula, Marc-Antoine Charpentier - utwory tych fenomenalnych kompozytorów usłyszeliśmy w niedzielny poranek.

Na zakończenie tego radosnego świętowania zaprosiliśmy na koncert zatytułowany "Gore gwiazda Jezusowi". Usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy w znakomitej interpretacji Chóru Polskiego Radia i Doroty Miśkiewicz. Towarzyszył im zespół w składzie: Paweł Tomaszewski – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja, Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne, a także kierownik chóru Maria Piotrowska-Bogalecka. Transmisja koncertu miała miejsce o godz. 20.00 na antenie Dwójki oraz wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Codziennie prezentowaliśmy również najpiękniejsze polskie kolędy oraz dzieła muzyki klasycznej. Można było usłyszeć m.in. Oratorio de Noël Camille'a Saint-Saënsa w wykonaniu Orchestre de Chambre de Lyon czy Muzykę czasów Wazów śpiewaną przez Chór Polskiego Radia.

***

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie Dwójka