REKLAMA

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:22
Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem jest Polskie Radio.
Poznaliśmy laureatów konkursu Polskie Serce Pękło. Katyń 1940
Poznaliśmy laureatów konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”Foto: Twitter/KancelariaSejmu

Laureatką w kategorii "tekst piosenki" została Paulina Gołębiewska, z Zespołu Szkół nr. 2 w Rypinie. - Pomyślałam, że ten temat mnie interesuje, a później pani z polskiego mnie jeszcze zachęciła. W piosence opisałam to, jak Polacy umierali, oraz że należy zachować o nich pamięć, że nie należy o nich zapomnieć. Trzeba też zachować pamięć o tym, że tej zbrodni dokonali Rosjanie, a nie ktoś inny - powiedziała w trakcie uroczystej gali.

Adriana Wojtiuk, z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, przygotowała zwycięski medal zainspirowany historią zbrodni katyńskiej. - Słyszeliśmy o poprzednich edycjach i stwierdziliśmy, że jest to na tyle ważna sprawa w historii naszego kraju, że powinniśmy wziąć udział. Na medalu przedstawiłam napis "Katyń". litery tego napisu są stylizowane na drewniane krzyże - tłumaczyła.

Laureatem w kategorii literackiej został Jakub Osnowski z I LO w Mielcu, a najlepszą lekcję poświęconą historii Katynia przygotowała Katarzyna Gołota z Uniwersytetu Gdańskiego.

"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Współczesne nawiązania

Nagrody laureatom wręczyła Marszałek Sejmu. Po uroczystej gali Elżbieta Witek mówiła o znaczeniu tego konkursu w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

- Ta edycja była wyjątkowa, myślę, że również dla uczestników. Po naszej, wschodniej stronie widzimy, że trwa okrutna, mordercza wojna z narodem Ukraińskim. Widzimy, że najeźdźca jest dokładnie ten sam, który 82 lata temu dokonał masowej egzekucji polskich oficerów, polskiej inteligencji - podkreśliła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek zauważyła, że tak, jak Sowieci chcieli zniszczyć polski naród, tak współczesna Rosja niszczy naród ukraiński.

"Metody są takie same"

O znaczeniu pokazywania związków historii z teraźniejszością mówiła również prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska.

- To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, pokazuje, że niezależnie, czy jest to Rosja carska, Rosja sowiecka czy Rosja neoimperialna, cały czas metody są takie same: strzały w tył głowy, związane ręce, masowe groby. To teraz właśnie obserwujemy, to jest przerażające, potworne. Pokazuje to też, jak ważną rolę pełną media, których obowiązkiem jest pokazywanie prawdy i mówienie o tej prawdzie - podkreśliła prezes Polskiego Radia.

Zapis transmisji:

jp