REKLAMA

Wojciech Rajski - jubileusz 50-lecia pracy artystycznej dyrygenta w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 14:26
Wybitny dyrygent Wojciech Rajski obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Jubilat przez wiele lat był związany z Polską Orkiestrą Radiową. To również założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą prowadzi do dziś. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Podczas najbliższego weekendu, 18-19 czerwca, Program 2 wyemituje rozmowę z artystą oraz przypomni operę "Beata" Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestry radiowej pod dyrekcją Maestra.
Maestro Wojciech Rajski
Maestro Wojciech RajskiFoto: K. Karpati i D. Zarewicz

Wojciech Rajski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie prof. Bogusława Madeya. Debiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1972 roku. W 1978, na zaproszenie Jana Krenza, który był dyrektorem artystycznym opery i filharmonii w Bonn, został pierwszym dyrygentem tej opery, funkcję tę pełnił do 1981 roku. W lutym 1982 założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, która już w tym samym roku koncertowała m.in. w Monachium, Hanowerze i Filharmonii Berlińskiej. Początkowo pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a od 1986 r. działa pod jego kierownictwem jako Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie.

Z orkiestrą, podczas tras koncertowych, odwiedził dwukrotnie Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie.

W 1993 roku został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie). W czasie trzynastoletniej pracy, do 2006 roku, zrealizował dla Polskiego Radia ponad 4800 minut nagrań, co przełożyło się na wydanie 14 płyt kompaktowych, w tym m.in. – po raz pierwszy w historii fonografii – komplet dzieł na skrzypce i orkiestrę Karola Lipińskiego z udziałem znakomitego skrzypka Albrechta Breuningera. Łącznie w swoim dorobku fonograficznym dyrygent ma ponad 60 płyt.

Za jego kadencji Polska Orkiestra Radiowa wystąpiła 73 razy poza granicami kraju, między innymi we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Litwie i Łotwie, grając w najważniejszych salach koncertowych – takich, jak mediolańska La Scala, turyńskie Audytorium Lingotto, amsterdamska sala Concertgebouw, czy w Alte Oper we Frankfurcie – wszędzie spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków.

Wojciech Rajski zapraszał do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego światowej sławy solistów - między innymi Aleksieja Sułtanowa, Rafała Blechacza, Stanisława Bunina, Natalię Gutman, Daniela Mullera-Schotta, Wolfganga Meyera, Juliana Steckla. Występował również z Mścisławem Rostropowiczem, Aleksandrą Kurzak, Roberto Alagną, Henrykiem Szeryngiem, Sabine Meyer, Ivo Pogoreliciem czy Krystianem Zimermanem, z którym dwukrotnie odbył tournée po Niemczech – z Junge Deutsche Philharmonie oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Obejmując dyrekcję Polskiej Orkiestry Radiowej, rozpoczął jednocześnie działalność pedagogiczną w Niemczech, gdzie otrzymał tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe i następnie we Frankfurcie nad Menem.

Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk.

W 2010 roku odebrał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).

W sobotę, 18 czerwca, radiowa Dwójka, w wieczornej audycji "Opera pod gwiazdami", przypomni jednoaktową operę komiczną "Beata" Stanisława Moniuszki. Będzie to wersja zrekonstruowana przez Krzysztofa Baculewskiego – w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Wojciecha Rajskiego (nagranie z 2003 roku). Wśród solistów: Dorota Radomska i Urszula Kryger. Początek o godz. 20.00.

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, Maestro będzie gościem Marcina Majchrowskiego w audycji Cafe "Muza". Obszerna rozmowa – ilustrowana fragmentami utworów z dorobku wybitnego dyrygenta – na antenie Dwójki w godz. 10.00-11.00.

info. prasowa

Zobacz więcej na temat: Wojciech Rajski

Czytaj także

Wojciech Rajski: to jest 11. festiwal, a dwie jedynki w numerologii dobrze wróżą

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:23
- Proponuję nie jeździć do La Scali, nie jeździć do Metropolitan Opera, nie jeździć do Pragi. Wystarczy przyjechać do nas na jeden tydzień i będziecie Państwo świadkami tego, co się dzieje na świecie - mówił w Dwójce Wojciech Rajski, dyrektor sopockiej filharmonii i dyrektor artystyczny 11. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.
rozwiń zwiń