Wojciech Rajski: to jest 11. festiwal, a dwie jedynki w numerologii dobrze wróżą

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:23
- Proponuję nie jeździć do La Scali, nie jeździć do Metropolitan Opera, nie jeździć do Pragi. Wystarczy przyjechać do nas na jeden tydzień i będziecie Państwo świadkami tego, co się dzieje na świecie - mówił w Dwójce Wojciech Rajski, dyrektor sopockiej filharmonii i dyrektor artystyczny 11. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.
Wojciech Rajski dyr. filharmonii sopockiej
Wojciech Rajski dyr. filharmonii sopockiejFoto: Roman Jocher/PAP

Sopot Classic.jpg
11. NDI SOPOT CLASSIC pod patronatem Radiowej Dwójki

Posłuchaj
12:14 Poranek Dwójki godz. 9.30 Wojciech Rajski 21.07.2021.mp3 Wojciech Rajski o 11. Międzynarodowym Festiwalu NDI Sopot Classic

Utwory Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna oraz nagrodzone kompozycje laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, Wieczór Włoski, dzieła mistrzów baroku Johanna Sebastiana Bacha i Jana Dismasa Zelenki - oto program wielkiego święta muzyki poważnej w Trójmieście.

- Mamy taki stały schemat: zawsze pierwszy koncert jest poświęcony muzyce jednego kraju, teraz są Włochy, była Francja, a w przyszłym roku będzie kraj z Ameryki Południowej. Później jest zawsze koncert muzyki polskiej, co dwa lata połączony z konkursem kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego - opowiadał Wojciech Rajski.

Czytaj też:

Wojciech Rajski 1200.jpg
Wojciech Rajski: Sopot to Bayreuth Północy

- Na każdym festiwalu jest też koncert muzyki barokowej, w tej edycji zagra u nas "Collegium 1704". To orkiestra i chór muzyki dawnej z Pragi, jeden z najlepszych tego rodzaju zespołów na świecie - zapowiadał gość Dwójki.

Festiwal zaczyna się 25 lipca i kończy galą operową 31 lipca. Tegoroczną gwiazdą wieczoru będzie Ildar Abdrazakov, jeden z największych basów na świecie. Program Drugi Polskiego Radia jest patronem tego wydarzenia.

- W czasie pandemii próbowaliśmy, nagrywaliśmy i oczywiście przygotowywaliśmy się do festiwalu nie wiedząc czy się odbędzie. Jesteśmy dobrej myśli, to 11. festiwal, a dwie jedynki w numerologii to dobra wróżba - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu w Sopocie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Rajski (dyrygent, dyrektor Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot) 

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Piotr Sałajczyk: obecnie skupiam się na muzyce polskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
- Gdy występuję, to mam ogromną tremę, taką czasem "graniczną". Wydaje mi się, że zagram jeszcze tylko ten jeden koncert i koniec, i zajmę się czymś innym, co nie powoduje takiego rozstroju nerwowego - mówił w Dwójce pianista Piotr Sałajczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Filończyk: trema to dla mnie obce słowo

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:00
- Czasem to uczucie pojawia się, ale to jest moment przed pierwszą próbą z dyrygentem w roli, która jest świeża. Wtedy coś się dzieje w żołądku. Ale kiedy dochodzi do próby, oswajam się ze swoim brzmieniem głosu w nowej partii, to wszystko się uspokaja. Uważam, że trema wynika głównie z braku przygotowania się - mówił w Dwójce znakomity młody baryton Andrzej Filończyk.
rozwiń zwiń