Lebenstein w Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 12:11
Artysta znakomicie wpisuje się w tę tradycję. Jest autorem wybitnych karykatur politycznych, o czym niewielu wie.
Lebenstein w Muzeum Karykatury
Foto: mat.prasowe/Muzeum Karykatury

Przez najbliższe dwa miesiące (lipiec-sierpień) w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie prezentowane będą rysunki i grafiki Jana Lebensteina.

To artysta znany i uznany na świecie. Malarz, grafik, rysownik. Wystawiał swoje prace w najbardziej renomowanych galeriach, m.in. w: Paryżu, Rzymie, Nowym Jorku, Brukseli, Berlinie, Kopenhadze na ponad sześćdziesięciu indywidualnych wystawach. Brał udział w najważniejszych światowych przeglądach artystycznych: Documenta w Kassel, Biennale w Wenecji i Biennale w San Paulo.
"Prezentowanie jego prac w Muzeum Karykatury może budzić zdziwienie, a jednak…
Artysta nie tylko znakomicie wpisuje się w sztukę karykatury, bo przecież jest autorem wybitnych karykatur politycznych (o czym wie niewielu, a które można zobaczyć na wystawie i w katalogu), ale cała jego dojrzała twórczość to niezwykłe, zadziwiające odbicie w krzywym zwierciadle świata realnego. Rzeczywistość Jana Lebensteina zamieszkują ludzie-zwierzęta i zwierzęta-ludzie, stygmatyzowane negatywnymi, często przerażającymi cechami" - napisał w słowie wstępnym katalogu wystawy Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury.
Wystawa "Jan Lebenstein. Widzenie świata" jest prezentacją prac z  prywatnej kolekcji Marii i Marka Pileckich oraz z archiwum rodziny Artysty.
Ekspozycji w Muzeum Karykatury (2 lipca - 1 września 2013) patronuje Program Drugi Polskiego Radia.

mat.prasowe/Muzeum
mat.prasowe/Muzeum Karykatury
mat.prasowe/Muzeum
mat.prasowe/Muzeum Karykatury
/
usc
Zobacz więcej na temat: Jan Lebenstein SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy pomnik papieża Franciszka stanął w Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 09:47
Franciszek został uwieczniony na dziedzińcu katedry. Jest to pierwsza rzeźba z kilku, jakie pojawią się niebawem w stolicy Argentyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukradł 239 dzieł sztuki - wyrok: 3 lata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 10:00
Stéphane Breitwieser uwielbiał flamadzką sztukę z XVI i XVII wieku. Takie obrazy wynosił z mało znanych muzeów. Ukradł 239 dzieł, części nie odnaleziono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Krakowiak: najpierw Wenecja, teraz Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 10:40
- Rzeźba dźwiękowa została przygotowana specjalnie dla Zachęty, opracowywaliśmy ją na podstawie oryginalnych planów architektonicznych - mówiła Katarzyna Krakowiak. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie artystki w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń