Spotkanie z Wojciechem Staroniem

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 22:10
Gościem Dwójki będzie ceniony dokumentalista i operator filmowy.
Wojciech Staroń
Wojciech StarońFoto: Wojciech Kusiński/PR

Za zdjęcia do filmów innych reżyserów otrzymał Złotą Żabę na festiwalu Camerimage w 2006 r. (za zdjęcia do filmu Krzysztofa Krazuego i Joanny Kos-Krauze "Plac Zbawiciela") i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie w 2011 r. (za zdjęcia do filmu "Nagroda" Pauli Markowicz).
Krzysztof Krauze od czasu "Mojego Nikifora" pracuje tylko z nim, dokumentalista Jacek Bławut swój debiut fabularny "Jeszcze nie wieczór" powierzył jego kamerze. Czy operator filmowy to jedynie człowiek do wynajęcia? Jak będąc na usługach stłumić swój temperament niezależnego twórcy kina dokumentalnego?
Nasz gość swoje filmy kręci w stronach tak odległych jak Syberia czy Argentyna. Czy jest granica między życiem a kinem dokumentalnym Staronia, które reżyser realizuje wraz ze swoją rodziną? Czy można w filmie zawrzeć całą prawdę o miejscu i ludziach w nim spotkanych? Kim trzeba być, by patrzeć na świat tak, jak robi to autor filmów "Syberyjska lekcja" (m.in. zdobywca Nagrody im. Andrzeja Munka, Srebrnego Lajkonika na festiwalu w Krakowie w 1998 r.), "El Misjonero", "Argentynska lekcja" (wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych festiwalu Camerimage w 2011 r.)?
Na audycję z cyklu W Dwójce raźniej zaprasza Magdalena Juszczyk.
13 lipiec (piątek), godz. 18.00

Czytaj także

Fotografia zmienia fotografa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 12:45
Monika Redzisz, połowa duetu Zorka Project, opowiadała w Dwójce o swej pracy, kontaktach z ludźmi i stereotypach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency: Najważniejsze są spotkania

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 23:00
- Nie ma znaczenia, czy to spotkanie przy filmie, czy sztuce teatralnej - mówi znakomity aktor, który nie narzeka na brak propozycji ze wszystkich stron. Jego głos słychać również w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń