Operowe przypadki Izabeli Kłosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:09
Jak wejść w swoją kwestię, gdy partner zapomni tekst? Co zrobić, gdy dekoracja nie pozwala wejść na scenę? - Najważniejsze to zachować przytomność umysłu - radziła w Dwójce śpiewaczka Izabela Kłosińska.
Audio
Izabela Kłosińska
Izabela KłosińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Grać tak, żeby wzruszać, jednocześnie pozostając chłodnym i skupionym, to jedna z zasad pracy śpiewaków operowych. Zasłuchanie się w muzykę może skończyć się katastrofą. O tym i o innych zagrożeniach zawodowych czyhających na scenie Izabela Kłosińska opowiadała w rozmowie Anną Skulską.

Jednym z głównych wrogów wszystkich śpiewaków jest oczywiście zaciskający gardło stres. - Zawsze mam tremę, ale pamiętam tremę naprawdę paraliżującą - wspominała Izabela Kłosińska. - Jeszcze jako studentka miałam wystąpić w "Cyganerii" Pucciniego w roli Musetty. Na chwilę przed wejściem na scenę, w drugim akcie, ze zdenerwowania mnie zacisnęło. Nie mogła wziąć oddechu.

W tym wypadku napięcie udało się rozładować poprzez ruch. - Opera daje możliwość rozładowania tej energii poprzez gesty. Ostatecznie to była moja bardzo dobra rola.

W przypadku scenicznych duetów ich powodzenie często zależy od umiejętności wzajemnej asekuracji. - Każdy z nas musi znać zarówno partię swoją, jak i partnera, bo gdy partner zapomni zaśpiewać odzywkę, to muszę być na tyle przytomna, żeby być w stanie bez niej wejść w swoją kwestię.

Przytomność umysłu przydała się Izabeli Kłosińskiej podczas pewnego przedstawienia, gdy oporne drzwi dekoracji uniemożliwiły jej wejście na scenę. - Nie było szansy, żebym zdążyła obiegnąć scenę i wyszła drugimi drzwiami, więc wyszłam zza dekoracji, po czym chwilę po mnie na scenę wyszedł śpiewak właśnie przez te drzwi. Wywołało to uśmiech publiczności...

Więcej scenicznych wspomnień Izabeli Kłosińskiej w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA opera
Czytaj także

Wojciech Kilar: nie mogłem się nauczyć nut...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:00
- Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - wspominał swoje początki z muzyką znakomity kompozytor. Wojciech Kilar zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wojciech Kilar będzie dla mnie zawsze twórcą "Krzesanego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:50
- Jako praprawnuczka Sabały ukochałam ten utwór. Pamiętam prawykonanie dzieła i szok wywołany faktem, że ktoś ośmielił się propagować wyklęty folkloryzm - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa o wybitnym kompozytorze, który zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka jest jak miłość, nigdy Cię nie znudzi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
- Gdy się kogoś kocha, nie ma czasu na nudę. Z wielką sztuką jest tak samo - mówiła wielka gwiazda światowej wiolinistyki w noworocznym spotkaniu w Dwójce.
rozwiń zwiń