X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Operowe przypadki Izabeli Kłosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:09
Jak wejść w swoją kwestię, gdy partner zapomni tekst? Co zrobić, gdy dekoracja nie pozwala wejść na scenę? - Najważniejsze to zachować przytomność umysłu - radziła w Dwójce śpiewaczka Izabela Kłosińska.
Audio
Izabela Kłosińska
Izabela KłosińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Grać tak, żeby wzruszać, jednocześnie pozostając chłodnym i skupionym, to jedna z zasad pracy śpiewaków operowych. Zasłuchanie się w muzykę może skończyć się katastrofą. O tym i o innych zagrożeniach zawodowych czyhających na scenie Izabela Kłosińska opowiadała w rozmowie Anną Skulską.

Jednym z głównych wrogów wszystkich śpiewaków jest oczywiście zaciskający gardło stres. - Zawsze mam tremę, ale pamiętam tremę naprawdę paraliżującą - wspominała Izabela Kłosińska. - Jeszcze jako studentka miałam wystąpić w "Cyganerii" Pucciniego w roli Musetty. Na chwilę przed wejściem na scenę, w drugim akcie, ze zdenerwowania mnie zacisnęło. Nie mogła wziąć oddechu.

W tym wypadku napięcie udało się rozładować poprzez ruch. - Opera daje możliwość rozładowania tej energii poprzez gesty. Ostatecznie to była moja bardzo dobra rola.

W przypadku scenicznych duetów ich powodzenie często zależy od umiejętności wzajemnej asekuracji. - Każdy z nas musi znać zarówno partię swoją, jak i partnera, bo gdy partner zapomni zaśpiewać odzywkę, to muszę być na tyle przytomna, żeby być w stanie bez niej wejść w swoją kwestię.

Przytomność umysłu przydała się Izabeli Kłosińskiej podczas pewnego przedstawienia, gdy oporne drzwi dekoracji uniemożliwiły jej wejście na scenę. - Nie było szansy, żebym zdążyła obiegnąć scenę i wyszła drugimi drzwiami, więc wyszłam zza dekoracji, po czym chwilę po mnie na scenę wyszedł śpiewak właśnie przez te drzwi. Wywołało to uśmiech publiczności...

Więcej scenicznych wspomnień Izabeli Kłosińskiej w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA opera
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Kilar: nie mogłem się nauczyć nut...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:00
- Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - wspominał swoje początki z muzyką znakomity kompozytor. Wojciech Kilar zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wojciech Kilar będzie dla mnie zawsze twórcą "Krzesanego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:50
- Jako praprawnuczka Sabały ukochałam ten utwór. Pamiętam prawykonanie dzieła i szok wywołany faktem, że ktoś ośmielił się propagować wyklęty folkloryzm - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa o wybitnym kompozytorze, który zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka jest jak miłość, nigdy Cię nie znudzi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
- Gdy się kogoś kocha, nie ma czasu na nudę. Z wielką sztuką jest tak samo - mówiła wielka gwiazda światowej wiolinistyki w noworocznym spotkaniu w Dwójce.
rozwiń zwiń