Piotr Paleczny: muzyka Chopina musi śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
- Niektórzy prezentowali znakomitą pianistykę, ale nie zbliżali się do ducha utworów Chopina - mówił Przewodniczący Jury po II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Piotr Paleczny: muzyka Chopina musi śpiewać. (PR, 5.02.2015)
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan WojtasFoto: PAP/Leszek Szymański

- Mimo to jury było szczodre i przepuściło do II etapu aż 17 spośród 36 uczestników. To o dwóch więcej, niż zakładał regulamin - podkreślił Piotr Paleczny - Niestety do finału mogliśmy zaprosić tylko 8 osób, a to ze względu na udział orkiestry Filharmonii Narodowej w ostatnim etapie zmagań - dodał. Znakomity pianista nie ukrywał, że niektórzy z jego osobistych faworytów zostali wyeliminowani na II etapie.

Szczęśliwcy to: Rafał Błaszczyk, Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek, Łukasz Mikołajczyk, Karolina Nadolska, Piotr Nowak, Michał Szymanowski, Andrzej Wierciński. Dwójka z nich ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Z młodymi artystami rozmawiał Andrzej Zieliński. A relację z II etapu zmagań zdała Anna Skulska.

Finał odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę (6-7 lutego) w Filharmonii Narodowej.

***

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 16.20

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm/mc

Czytaj także

Chopinowska młodzież walczy o jesienny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:30
Od soboty trwają przesłuchania do Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, pierwszego ważnego sprawdziany przed październikową rozgrywką. Dwóch laureatów usłyszymy w jesiennym międzynarodowym konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Lutosławskiego – kopniak dla wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 12:00
– Samo przygotowanie do konkursu dużo daje. Intensywna praca sprawia, że stajemy się odporni psychicznie – mówiła Magdalena Bojanowicz, laureatka Konkursu Lutosławskiego w 2011 r.
rozwiń zwiń