Nowo-mowa: Eksperymenty notacji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 23:00
By muzyka brzmiała dokładnie tak, jak wykonywali ją dziadowie i ojcowie trzeba starannie się w nią wsłuchiwać – tradycja ustnego przekazywania muzyki jest stara jak świat. Ale można też inaczej: precyzyjnie za pomocą znaków wszystko zapisać.

Począwszy od notacji neumatycznej, przez menzuralną aż po praktykowaną współcześnie notację na pięciolinii historia notacji muzycznej ilustruje proces dążenia do precyzji zapisu.

W XX wieku pojawiły się jednak nowe sposoby zapisywania muzyki, wykraczające poza pięciolinię, wprowadzające nowe muzyczne znaki. Dlaczego? W jakim celu? Co kompozytorzy w ten sposób chcieli osiąnąć?

O  eksperymentach notacyjnych rozmawiać będę z dyrygentami: Łukaszem Borowiczem i Wojciechem Michniewski w audycji z cyklu nowo-mowa. W środę 28 listopada kwadrans przed 23.00.

Zapraszam Ewa Szczecińska

Zobacz więcej na temat: Ewa Szczecińska Łukasz Borowicz
Czytaj także

Nowy cykl audycji: Musica humana

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 12:07
Musica humana - to zgodnie z terminologią Boecjusza - harmonia mikrokosmosu, czyli duszy i ciała (w odróżnieniu od musica mundana, czyli harmonii makrokosmosu). Nasza muzyka, przez ludzi tworzona (musica instrumentalis) jest oczywiście odwzorowaniem tych dwóch poprzednich, wyższych w hierarchii, muzyk. Czemu więc "musica humana"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowo-mowa: O współczesnych partyturach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 11:07
W najbliższej nowo-mowie gośćmi będą dyrygenci: Łukasz Borowicz i Wojciech Michniewski a rozmawiać będziemy o współczesnych partyturach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: O liryce trubadurów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 18:45
Liryka trubadurów - pierwsza w dziejach nowożytnych sztuka absolutnie świecka, podporządkowana jest jednej nadrzędnej idei - miłości dwornej (amor corteis).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: John Dunstable i muzyka angielska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 08:59
"To wydaje się być nowa sztuka, której korzenie i pochodzenie mieszczą się pośród Anglików, wśród których Dunstable jest primus inter pares" - pisał wybitny XV wieczny teoretyk Johannes Tinctoris.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Johannes Ockeghem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2007 22:45
Johannes Ockeghem, kapelmistrz trzech kolejnych królów Francji (w tym Ludwika XI), nazywany w swoich czasach "muzykiem matematycznym", uważany był za człowieka wielkiej szalchetności, głębi i godności.
rozwiń zwiń