Musica humana: John Dunstable i muzyka angielska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 08:59
"To wydaje się być nowa sztuka, której korzenie i pochodzenie mieszczą się pośród Anglików, wśród których Dunstable jest primus inter pares" - pisał wybitny XV wieczny teoretyk Johannes Tinctoris.
To nie był jedyny głos, poświadczający istotny wpływ muzyki angielskiej na tę z kontynentu. Okoliczności po temu były wyjątkowe: w wyniku wznowionych w 1415 r. działań Wojny stuletniej Anglicy zajęli spory obszar Francji, w Paryżu rządził John of Bedford, brat króla Anglii. Miał ze sobą swoją świtę, w której byli także muzycy (zapewne także - John Dunstable, osobistość wybitna, wielki erudyta, parający się także matematyką i astronomią). Istotnie, muzyka angielska tego czasu znana jest na kontynencie (o czym świadczą liczne rękopisy) i fascynuje młodych kompozytorów, zwłaszcza burgundzkich. Przy całej znajomości skomplikowanego kontrapunktu francuskiego, mistrzowie angielscy pisali muzykę o miękkim, konsonansowym brzmieniu, tworzacą klimat nowego liryzmu. Mieli też pewne oryginalne pomysły w zakresie motetu, sięgali po całościowy cykl mszalny, ich długie, melizmatyczne melodie, rozwijały się spokojnie, unoszone prądem rytmiki nie narzucającej się. Ten styl dziś naukowcy określają często jako "pankonsonansowy", tyle w nim eufonii, miękkości i spokoju. Muzyki tej posłuchamy w świetnych nagraniach brytyjskich zespołów: Hilliard Ensemble i Orlando Consort.      
 
Zaprasza Ewa Obniska
Zobacz więcej na temat: Anglia Francja Paryż

Czytaj także

Nowy cykl audycji: Musica humana

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 12:07
Musica humana - to zgodnie z terminologią Boecjusza - harmonia mikrokosmosu, czyli duszy i ciała (w odróżnieniu od musica mundana, czyli harmonii makrokosmosu). Nasza muzyka, przez ludzi tworzona (musica instrumentalis) jest oczywiście odwzorowaniem tych dwóch poprzednich, wyższych w hierarchii, muzyk. Czemu więc "musica humana"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musica humana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 12:00
Wiek XIV to wielka epoka odkryć i eksperymentów, fermentu umysłowego, poszukiwań obejmujących wszystkie dziedziny sztuki ale i filozofię.Działo się tak pomimo wielkich dokonań epoki poprzedniej, która stworzyła na wszystkich polach idealne wzorce. Tymczasem wiek XIV odwraca się od tego, wiele z nich neguje, inne przetwarza na swój sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musica humana: Ars subtilior

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2007 10:15
Ars subtilior - manieryzm schyłku XIV stulecia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musica humana: O liryce trubadurów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 18:45
Liryka trubadurów - pierwsza w dziejach nowożytnych sztuka absolutnie świecka, podporządkowana jest jednej nadrzędnej idei - miłości dwornej (amor corteis).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiel Wagli

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiel Wagli

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 19:00
rozwiń zwiń