"Nazwę kwartetu wymyśliliśmy u Wierzynka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 18:30
- Przy stole w restauracji, na serwetce zapisaliśmy różne możliwości, aż jeden z kolegów mówi: jesteście ze Śląska, nazwijcie się Kwartet Śląski i będzie dobrze – opowiadał w Dwójce o początkach zespołu Arkadiusz Kubica.
Audio
  • Czterdzieści lat z Kwartetem Śląskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kwartet Śląski nagrywa muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia
Kwartet Śląski nagrywa muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia Foto: materiały prasowe/www.silesian-quartet.com

Five o Cl - Kwartet Śląski  - 18_resize1200_1.jpg
Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą" byli muzycy jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych, istniejącego od 1978 roku. Kwartet Śląski (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik) ma olbrzymi dorobek - także muzyki polskiej (ostatnio nagrodzone Fryderykiem "Kwartety" Grażyny Bacewicz). W kolejnym sezonie zespół ma stały cykl w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia.

- Pierwszy nasz wspólny koncert w tym składzie zagraliśmy na festiwalu Paderewskiego w Bydgoszczy. Większego stresu nigdy później nie przeżyłem. A potem było mnóstwo pracy, bo przez rok musiałem nauczyć się repertuaru, który koledzy mieli w jednym palcu – mówił Szymon Krzeszowiec, który dołączył do zespołu w 2001 roku.

Czego wymaga od muzyków pragnienie utrzymywania zdobytej przez lata renomy? Jak wyglądają ich kontakty z kompozytorami? W jaki sposób konstruują swój koncertowy repertuar? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik (Kwartet Śląski)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 18.00

mko


Czytaj także

"Franz Schubert komponował z głębi serca"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 16:45
- Schubert jest dla mnie wyjątkowym twórcą – z jednej strony oddawał się całkowicie pracy, a z drugiej zawsze dbał o przyjaźń z innymi. Rzadko spotyka się takich artystów – powiedział Bartosz Bednarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był fantastycznym pianistą, którego przewyższał tylko Paderewski"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:37
- Zygmunt Stojowski na początku XX wieku wyjechał do USA i tam rozwijał bardzo bogatą karierę wirtuozowską - przypominał w pierwszej audycji z cyklu "Portrety muzyków" Stanisław Dybowski losy tego zapoznanego, fenomenalnego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Jakowicz: utwór Karłowicza to momentami taka symfonia koncertująca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:31
- W "Koncercie skrzypcowym A-dur" Mieczysława Karłowicza niesamowity i przepiękny jest dialog grupy dętej ze szkrzypcami - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń