Jakub Jakowicz: utwór Karłowicza to momentami taka symfonia koncertująca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:31
- W "Koncercie skrzypcowym A-dur" Mieczysława Karłowicza niesamowity i przepiękny jest dialog grupy dętej ze szkrzypcami - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
Audio
  • Jakub Jakowicz o "Koncercie skrzypcowym A-dur" Mieczysława Karłowicza (Filharmonia Dwójka)
  • Michaił Agrest o występach przed polską publicznością i twórczości polskich kompozytorów (Filharmonia Dwójka)
Jakub Jakowicz
Jakub JakowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W niedzięlę (25.02) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Jakub Jakowicz wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową wykonał "Koncert skrzypcowy A-dur op. 8" Mieczysława Karłowicza. - Gdy ten utwór powstał, Karłowicz miał dwadzieścia kilka lat. Jego indywidualna droga twórcza dopiero się zaczynała i niestety, jak wiemy, szybko się zakończyła. Bardzo ciekawe, co by się stało z polską muzyką, gdyby żył dłużej. Bo on w zasadzie dopiero zaczynał tworzyć w swoim własnym języku - podkreślał Jakub Jakowicz.

Skrzypek przyznał, że "Koncert A-dur" bywa uznawany, w sensie muzycznym, za prosty utwór. - Być może jest w tym utworze jakaś naiwność. Ale ciekaw byłbym strasznie takiego np. drugiego albo trzeciego koncertu Karłowicza, bo widać, że to był dopiero początek czegoś, co się w nim wykluwało. A tak ciągle musimy się trochę domyślać. Zawsze jak gram jego muzykę to mam właśnie w domyśle takie pytania - stwierdził.

Widok piękny bez zastrzeżeń 1200.jpg
Tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza

Co zdaniem Jakuba Jakowicza stanowi największą trudność w zagraniu "Koncertu skrzypcowego A-dur" Karłowicza? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa Aleksandry Tykarskiej z dyrygentem niedzielnego koncertu Michaiłem Agrestem.

***

Przygotowały: Beata Stylińska i Aleksandra Tykarska

Goście: Jakub Jakowicz (skrzypek), Michaił Agrest (dyrygent)

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 18.40

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:48
Na zakończenie obchodów 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało album "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płytowy Trybunał docenił Karłowicza w wykonaniu Nizioła

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 11:00
Muzyczny sąd w składzie Agata Szymczewska, Dorota Kozińska i Kacper Miklaszewski wybrał najlepsze nagranie Koncertu skrzypcowego A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karłowicz w Londynie, recenzja w "Płytomanii"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 18:44
Za sprawą naszego dyrygenta, Grzegorza Nowaka, muzyka Mieczysława Karłowicza trafiła na pulpity Royal Philharmonic Orchestra oraz na płytę.
rozwiń zwiń