Hyung-Min Suh - objawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 11:00
Bezkonkurencyjną gwiazdą pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Chopinowskiego okazał się dwudziestoletni pianista z Korei.
Audio
  • Marek Dyżewski: pierwszy dzień był reprezentatywny dla sposobu szkolenia pianistów
  • Hyung-Min Suh - objawienie
  • Hyung-Min Suh: Nie czuję się mocny, jeśli chodzi o techniczną stronę mojej gry
  • Piękny i dojmujący dźwięk to największy atut Hyung-Min Suh
  • Marek Dyżewski: jak radzić sobie z zawrotnymi tempami
  • Anke Pan - obiecujący talent z Niemiec
  • Anke Pan o Balladzie g-moll

Niedzielne zmagania podsumowali dla Państwa Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska oraz Marek Dyżewski. W tłumie "jałowych duchowo" (Marek Dyżewski) wykonań wyróżniał się wyciszony, acz kontrowersyjny styl Rosjaninia Daniila Trifonova, przepojona młodzieńczą energią gra Niemki Anke Pan oraz spektakularne, acz powierzchowne interpretacje Australijczyka Jaysona Gillhama.

Wyjątkowe nadzieje budzi jednak dwudziestoletni Koreańczyk Hyung-Min Suh,  student Juilliard School of Music w klasie Emanuela Axa i Mattiego Raekalio, artystą ujmujący kulturą, dojrzałością oraz skromością.

 

Uczestnicy pierwszego dnia przesłuchań:

Peng Cheng He urodził się 21 grudnia 1988 r. w Szengdu. Ukończył Szkołę Muzyczną Konserwatoriumw Syczuanie pod kierunkiem Da Xin Zheng. Dyplom wyższej uczelni otrzymał w Oberlin Conservatory w Stanach Zjednoczonych. Obecniepracuje pod kierunkiem Edwarda Auera. Laureat pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Tajpej. W 2005 był najmłodszym uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2010).

Marianna Prjevalskaya urodziła się 28 maja 1982 r. w Kiszyniowie. Studiowała pod kierunkiem Iriny Zaritskiej, Kevina Kennera, Alexandra Toradzego, Borisa Bermana. Zdobywczyni wielu wyróżnień i nagród, m.in. w: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sendai (2010), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym José Iturbiego w Walencji (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), Konkursie Chopinowskim organizowanym przez Kościuszko Foundation w Nowym Jorku (2004). Występowała w Polsce, we Włoszech, w Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Esther Park urodziła się 7 sierpnia 1984 r. w Busan. Od 2007 roku kształci się pod kierunkiem Bernda Goetzkego w Hochschule für Musik w Hanowerze. Przedtem ukończyła Juilliard School of Music w klasie Yoheved Kaplinsky. Otrzymała drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W 2009 została laureatką pierwszych
nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych – Prix Amadeo w Aachen i XII Chopin Gesellschaft Klavierwettbewerb w Hanowerze. Koncertowała w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Lincoln Centre, Weill Hall – Carnegie Hall), Chinach, Paryżu (Salle Cortot) i Izraelu.

Maiko Mine urodziła się 20 listopada 1984 r. w Miyagi. Studiowała na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Tokio w klasach Katsumi Uedy, Gabriela Tacchino oraz Ikuyo Kamiya. Obecnie kształci się w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie pod kierunkiem Fabia Bidiniego. Półfinalistka m.in. Concurso Internacional de Música da Cidade do Porto w Portugalii (2008). Występuje w wielu miastach Japonii. Wzięła udział w festiwalu muzycznym w Lipsku (2009).

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva,
Vladimira Ashkenazy’ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.

Takaya Sano urodził się 10 kwietnia 1980 r. w Tokio. Ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych w Tokio pod kierunkiem M. Koichi Yamashiro. Otrzymał dyplom Schola Cantorum w Paryżu, gdzie kształcił się pod kierunkiem Eugena Indjica. Doskonalił swoje umiejętności w Consevatoire National Supérieur de Musique et de Dance w Paryżu w klasie Jacque’a Rouviera. Laureat konkursów pianistycznych organizowanych we Francji i Hiszpanii, m.in. nagrody specjalnej w Concours International Île de France (2008), drugiej nagrody Concurso International de Piano "Jose Roca" w Walencji (2008) i piątej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Long-Thibaud w Paryżu. Koncertował z licznymi recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi w swoim kraju, a także m.in. we Francji i w Hiszpanii.

Hyung-Min Suh urodził się 22 maja 1990 r. w Seulu. Student Juilliard School of Music w klasie Emanuela Axa i Mattiego Raekalio. Laureat koreańskich konkursów dla młodych artystów. Występował z recitalami i z towarzyszeniem prestiżowych orkiestr symfonicznych, takich jak Seoul Philharmonic Orchestra w Korei Południowej i Stanach Zjednocznonych.

Leonard Gilbert urodził się 30 sierpnia 1990 r. w Scarborough. Student Indiana University Jacobs School of Music w klasie Menahema Presslera. Laureat konkursów pianistycznych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, m.in. konkursu na najlepsze wykonanie utworu romantycznego z Toronto Symphony Orchestra. W 2008 otrzymał drugą nagrodę World Piano Competition w Cincinnati. Koncertuje w kraju i za granicą. Brał udział w festiwalach
muzycznych, m.in. w Toronto i Stratford.

Mariko Nogami urodziła się 19 kwietnia 1991 r. w Chiba. Kształci się w Toho Gakuen School of Music w Tokio, w klasach Koji Shimody oraz Takako Takahashi. Laureatka konkursów pianistycznych, m.in. Grand Prix i pierwszej nagrody, w średniej i najwyższej kategorii szkolnej, IV Konkursu Pianistycznego w Kitamoto (2007) oraz pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie (2009).

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego
Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Eri Mantani urodziła się 24 lipca 1982 r. w Osace. Absolwentka Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio. Kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku w klasie Bernda Zacka. Jest laureatką konkursów muzycznych w Japonii, otrzymała piątą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Schuberta w Dortmund, a także drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Liszta we Wrocławiu. Występowała z licznymi recitalami i jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach oraz we Włoszech.

Anke Pan rurodziła się 31 marca 1993 r. w Mülheim an der Ruhr. Od 2005 roku kształci się w Hochschule für Musik w Kolonii u Ilji Schepsa. Zdobywczyni pierwszych nagród wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Kleiner Schumann Klavierwettbewerb w Zwickau, Steinway-Klavierspiel-Wettbewerb w Hamburgu, Rottary-Wettbewerb w Essen. Otrzymała drugą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004). Koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Lichtensteinie, Chorwacji i Polsce. Wystąpiła z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Brała udział w programach radiowych i telewizyjnych.

Antoine de Grolée urodził się 7 lutego 1984 r. w Noyon. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Lyonie w klasie Pierre’a Pontiera. Przez trzy lata studiował w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli, pod kierunkiem Borysa Petruschansky’ego. Laureat piątej nagrody Międzynarodowego Konkursu
Muzycznego Long-Thibaud w Paryżu, 2007. Często koncertuje jako solista
i kameralista we Francji, Maroku, Hiszpanii, Austrii, Mołdawii, Holandii i Argentynie. Wystąpił m.in. z warszawską Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i z Francuską Orkiestrą Narodową.

Sheng-Yuan Kuan urodziła się 19 lipca 1982 r. w Tajpej. Kształci się w Peabody Institute of Music w Baltimore pod kierunkiem Borisa Slutsky’ego. Ukończyła Yale School of Music w klasie Petera Frankla oraz Manhattan School of Music w klasie Constance Keene. Zdobywczyni trzeciej nagrody Konkursu Chopinowskiego w Tajpej (2008) oraz drugiej nagrody Corpus Christi International Competition (2008). Otrzymała nagrodę dla najlepszej pianistki w Internationaler Beethoven Klavierwettbewerb w Wiedniu (2009). Koncertowała m.in. w Austrii, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

Kotaro Nagano urodził się 29 października 1988 r. w Tokio. Kształci się pod kierunkiem Dang Thai Sona w Kanadzie i Japonii. Laureat m.in. pierwszej nagrody Konkursu Chopinowskiego w Tajpej (2008). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu (2008). Koncertował w Japonii, Kanadzie, we Francji oraz na Tajwanie.

Jayson Gillham urodził się 15 sierpnia 1986 r. w Dalby. Absolwent Griffith University Queensland Conservatorium w stopniu Bachelor of Music. Stopień Master of Music otrzymał w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Christophera Eltona. Laureat trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie (2005). Koncertuje jako solista i kameralista w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii – m.in. w Wigmore Hall. Występował ze znanymi orkiestrami Australii.

 

(źródło: NIFC)

Czytaj także

Chopinowski weekend

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 18:00
Po piątkowej pauzie Konkurs Chopinowski znów nabiera rozpędu. Weekend na antenie Dwójki wypełnią przesłuchania II etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowski weekend

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 19:00
Po piątkowej pauzie Konkurs Chopinowski znów nabiera rozpędu. Weekend na antenie Dwójki wypełnią przesłuchania II etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozchwiany weekend

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 15:00
Rozczarowująca sobota oraz inspirująca niedziela - tak w skrócie podsumować można pierwsze dni II etapu Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozchwiany weekend

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 15:00
Rozczarowująca sobota oraz inspirująca niedziela - tak w skrócie podsumować można pierwsze dni II etapu Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń