REKLAMA

Źródła: Kwadrofonik

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2008 13:38
Premiera debiutanckiej płyty zespołu Kwadrofonik oraz spotkanie z artystami.

Rozmowa z Gwidonem Cybulskim i Sebastianem Wielądkiem oraz fragmenty przesłuchań konkursowych festiwalu Nowa Tradycja 2008. Zaprasza Kuba Borysiak.

''

 

* * *

"Folklove" to projekt muzyczny nawiązujący do polskiej muzyki ludowej, stworzony przez zespół Kwadrofonik – laureata Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2006.
Osiem utworów, opartych na tematach i motywach wyjętych z pieśni oraz tańców znalezionych wśród nagrań muzyki z polskiej wsi, tworzy fascynującą całość – dzięki rozbudzonej wyobraźni muzycznej artystów z Kwadrofonika, ich doskonałej znajomości możliwości brzmieniowych i technicznych instrumentów oraz wspaniałemu zmysłowi improwizacji.

Projekt "Folklove" jest wypadkową czterech różnych osobowości dopełniających się w znakomity sposób, efektem pracy młodych, choć w pełni już dojrzałych artystów-kameralistów, którzy spotkali się w tym samym czasie w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, najpierw w duetach, później w kwartecie.

Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, pianiści, wspólną drogę artystyczną jako „Lutosławski Piano Duo” rozpoczęli w 1999 roku. Płyta pod tym samym tytułem otrzymała dwie nominacje do tegorocznej nagrody Fryderyka. Perkusiści Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala zaczęli współpracować w duecie perkusyjnym w 2002 roku. Kolejnym etapem w życiu muzyków, otwarciem nowych możliwości rozwoju artystycznego, stało się powołanie kwartetu. W ten też sposób  na polskiej scenie muzycznej pojawiła się nowa jakość: Kwadrofonik.

 

Na czym polega fenomen Kwadrofonika?
"Artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny: między fortepianami a instrumentami perkusyjnymi, w którym niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcję instrumentów melodycznych. Każdy koncert zespołu ma doskonałą konstrukcję dramatyczną i staje się zarazem spektaklem muzyczno-teatralnym. Swoistą zamkniętą dźwiękową opowieścią, teatrem zaklętym w dźwiękach ma być również, i mam nadzieję, że tak zostanie odebrana, płyta zawierająca 8 utworów, z których każdy stanowi odrębną całość, a wszystkie razem tworzą zwartą i spójną pod każdym względem historię muzyczną".

 

Małgorzata Jędruch-Włodarczyk

Więcej szczegółów na stronie >>> www.polskieradio.pl/raf

Czytaj także

Źródła: Terra Ethnographica

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 12:37
Zaproszenie na cykl wykładów z zakresu antropologii społeczno-kulturowej pod tytułem "Terra Ethnographica" oraz przegląd filmów indyjskich z Bollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Pieśni wiosennego przesilenia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2008 13:00
Spotkanie z Ewą Sławińską -Dahlig: Od Wielkiej Nocy do Niedzieli Przewodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Festiwal Kultury Rumuńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2008 12:43
Zapowiedź Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie, Wieliczce i Zabierzowie oraz muzyka Fanfare Savale i Fanfare di Vorona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Adam Strug

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2008 13:34
Gościem magazynu będzie Adam Strug - laureat nagrody TV Polonia i nagrody im. Niemena na ostatnim Festiwalu Folkowym "Nowa Tradycja", w jego wykonaniu pieśni kurpiowskie oraz nagrodzona muzyka greckiej diaspory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: IncarNations

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 12:33
Gościem magazynu "Źrodła" będzie dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie dr Adam Czyżewski, który powie o planach muzeum.
rozwiń zwiń