REKLAMA

Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera swoje skrzynie skarbów na wystawie "Podróże na wschód”

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:00
Nowa wystawa stała "Podróże na wschód" to zwieńczenie niemal 50-letniej działalności Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Odwiedzający będą mieli szansę zapoznać się na niej z niepowtarzalnymi w skali polskiej obiektami, które obrazują bogactwo i różnorodność rozmaitych kultur Azji.
Audio
  • Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera swoje skrzynie skarbów na wystawie "Podróże na wschód” (Dwójka/Źródła)
Czapka koloh ze zbiorów MAiP
Czapka koloh ze zbiorów MAiPFoto: MAiP

Plakat wystawy "Podróże na wschód" w MAiP Plakat wystawy "Podróże na wschód" w MAiP

Wystawę „Podróże na wschód” otwiera galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej, ukazująca obiekty z krajów arabskich i Iranu. Kolejne części poświęcone są Azji Centralnej i Mongolii, a najliczniejszą grupę muzealiów stanowią obiekty z ponad 18 tysięcy indonezyjskich wysp. Nowa wystawa stała „Podróże na wschód” podzielona będzie na 5 „stref”. Zwiedzający zaczną zwiedzanie od najbliższych geograficznie krajów z krańców Azji Zachodniej, poznając m.in. zamieszkujące tam przed wiekami cywilizacje. Galeria Azji Południowo-Zachodniej, która pokazuje m.in. najstarszy zabytek w zbiorach Muzeum – cegłę fundacyjną z Mezopotamii z odciśniętą inskrypcją w piśmie klinowym datowana na XXI w. p.n.e.!

Zwiedzający poznają bogactwo kultur Azji Centralnej, w tym miasta Jedwabnego Szlaku, rękodzieło społeczności koczowniczych czy haftowane stroje Uzbeków wraz z kolekcją czapeczek, mongolskie jurty i skarby z kolekcji indonezyjskiej – takie jak tradycyjna broń, stroje, jawajski zespół instrumentów orkiestry gamelanowej, a także kolekcja lalek teatralnych wayang, masek i statków z goździków. Dodatkowo odwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska pendopo – drewniany pawilon służący do koncertów klasycznego gamelanu i przedstawień teatru cieni. Ostatnia część ekspozycji – „Strefa Dźwięków” poświęcona jest kulturom muzycznym Azji.

- Muzeum niebawem skończy 50 lat. 50 lat od momentu, gdy Andrzej Wawrzyniak przekazał swoją prywatną kolekcję do użytku publicznego – wspominała dyrektor Muzeum, dr Joanna Wasilewska. – W owych czasach nietypowe było, że dyplomata z kraju bloku wschodniego gromadził tak znaczną kolekcję prywatną!

Andrzej Wawrzyniak był dyplomatą przez długi czas mieszkającym w Indonezji, skąd pochodzi wiele eksponatów będących „sercem” muzealnej kolekcji. Wystawienie wszystkich zgromadzonych przez Wawrzyniaka eksponatów jest niemożliwe, jednak będzie ich przeszło 900! Cała kolekcja Muzeum to około 23 tysięcy muzealiów (choć, jak zaznacza dyr. Wasilewska „zmuzealizować” można niemalże wszystko, od dzieł sztuki po przedmioty użytkowe, stanowiące materialne świadectwo kultury).  Kolekcja założycielska samego Andrzeja Wawrzyniaka stanowiła 4 tysiące zbiorów.

andrzej wawrzyniak MaiP biało czarne 1200.jpg
Przeczytaj:
Wspomnienie Andrzeja Wawrzyniaka

- Choć było już prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości przez Indonezję, Andrzej Wawrzyniak szedł tropem kolekcjonerów epoki kolonialnej. Wtedy, 50-60 lat temu za „warte kolekcjonowania” uznawano rzeczy określone pojęciem „tradycyjne”. Przez to większość pierwotnej kolekcji to przedmioty artystyczne. Rdzeniem była kolekcja broni białej, mocny punkt na terenach indonezyjskich, malajskich. Zarówno na poziomie estetycznym, jak i mistycznej otoczki wokół tej broni – tłumaczyła dyrektor MAiP.

Dla Muzeum Azji i Pacyfiku otwarcie nowej wystawy stałej to moment długo wyczekiwany. Zbiega się z 50-leciem instytucji, zatem pracownicy szykują dla swoich gości naprawdę wielkie święto! W weekend otwarcia wystawy wstęp na nią jest bezpłatny, organizatorzy przewidują także oprowadzania kuratorskie (również w językach ukraińskim i angielskim!). Przewidziane są także atrakcje dla najmłodszych. I to przez całą sobotę (start już od 10.00)!

Zaprosiliśmy także na „Współistnienie” – trwający do jutra wielokulturowy festiwal ekumeniczny. W programie m.in. Milo Ensamble, Karolina Cicha (projekt „Jeden-Wiele”), Adam Strug z Monodią Polską.

W audycji słuchaliśmy m.in. muzyki Khmerów (którzy w Tajlandii znaleźli schronienie przed reżimem Pol Pota), muzyki gamelanowej z Bali, utworu z najnowszej płyty perskiego duetu Shadi Fathi & Bijana Chemiraniego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 15.15