X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet filozofów: Ernst Bloch

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2007 11:28
Zaprasza Bożena Markowska
Audio

Środa, 10.10., godz. 22.15

Niemiecki filozof Ernst Bloch uważany było w początkowym okresie  swego życia za wyznawcę i twórczego kontynuatora filozofii nadziei, której początków trzeba szukać w  filozofii wczesnych chrześcijan. Motywacją tej filozofii jest człowiek i jego "dobro" i nie można jej oddzielić od gruntu historycznego na którym się narodziła.

W początkach XX wieku, kiedy Ernst Bloch zaczynał swoją działalność, świat  ogarnięty niepokojem, drżał w posadach, powstawały nowe wynalazki, ale  niosły one też ze sobą nowe zagrożenia.  Młodego filozofa, ogarniętego niepokojem, dręczyła myśl, że jedynym pewnym elementem w życiu człowieka,  jest sam byt. Ale przekonanie że "żyjemy i nie wiemy po co, umieramy - i nie wiemy dokąd" kazało szukać odpowiedzi na pytanie: jak  sprawić by człowiek mógł być szczęśliwy. Jeśli zakładamy, że jedynym pewnym elementem naszego istnienia jest sam byt, trzeba się przede wszystkim zastanowić, co robić, żeby przetrwać. Świat zewnętrzny jest taki jaki jest, więc pozostaje szukanie ratunku we własnym wnętrzu, we  własnej świadomość -  fantazji, jak kto woli. Studia, które Bloch rozpoczął w roku 1905 w Heidelbergu udaje mu się zakończyć w ciągu sześciu semestrów. Dzięki pośrednictwu ówczesnej filozoficznej sławy - George'a Simmla, Bloch zawiera przyjaźń z węgierskim filozofem - Gyoergyem Lukacsem. Obu ich łączy przekonanie o zbliżającej się apokalipsie i nadzieja, na rychłe nadejście Mesjasza - zbawiciela ludzkości. Warunkiem owego zbawienia jest jednak światowe braterstwo i utopijny socjalizm. W owym czasie filozofia nadziei Ernsta Blocha była jednak przede wszystkim kombinacją katolicyzmu, gnozy i apokalipsy. Obu przyjaciół łączyły też wspólne upodobania literacki stąd podobieństwo pracy Blocha Duch utopii z  Teoria powieści Lukasca. Obie książki zawierają analizę postaci Don Kichota i  dla obu przyjaciół piewcą przyszłej, utopijnej wspólnoty jest Dostojewski. Obaj nie podzielają też ogólno - niemieckiego entuzjazmu z powodu wybuchu I wojny światowej. I choć ich drogi w latach dwudziestych się rozeszły - Lukasca porwał marksizm, a Bloch pozostał przy poszukiwaniu nadziei we własnym wnętrzu, to w latach wojny obaj przyjaciele pozostawali wśród nielicznych intelektualistów niemieckich sprzeciwiających się wojennemu szaleństwu, które ogarnęło świat. O Filozofii nadziei Ernsta Blocha w audycji Bożeny Markowskiej w cyklu Alfabet filozoficzny opowie prof. Karol Sauerland - filozof i germanista wykładowca na Wydziale Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Herberta: "Poezja czy filozofia?"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2008 13:37
Z okazji Roku Herberta transmisja z kolejnej debaty herbertowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia - wędrówka ku mądrości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 17:20
Filozof to nie zadumany naukowiec, kontemplujący abstrakcyjne zagadnienia w zakurzonym pokoiku. Okazuje się, że filozofowie to ludzie poszukiwani na rynku pracy, gdzyż sztuka abstrakcyjnego myślenia to teraz znaczący atut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt ze sobą - filozofia czy konieczność

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2007 00:00
Nawykowe tłumienie emocji stało się rzeczywistością dla wielu ludzi, a może warto wrócić do siebie. Kontakt ze sobą - filozofia czy konieczność?
rozwiń zwiń