Rok Herberta: "Poezja czy filozofia?"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2008 13:37
Z okazji Roku Herberta transmisja z kolejnej debaty herbertowskiej.

Słynny platoński gest wygnania poetów z idealnego państwa doskonale odzwierciedla napięcie pomiędzy poezją i filozofią. Obie próbują opisać świat, czynią to jednak za pomocą zupełnie innych narzędzi. W historii kultury europejskiej poezja i filozofia to zbliżały się do siebie, to się oddalały. Dość przypomnieć z jednej strony presokratyków, którzy pisali poematy o naturze rzeczy, z drugiej zaś neopozytywistów, próbujących wyrzucić wszelkie metafory poza obręb nauki. Jak w tym kontekście sytuuje się twórczość Zbigniewa Herberta? Zapraszam na relację z drugiej debaty herbertowskiej, w której wzięli udział między innymi: dr Adam Workowski – filozof, Bohdan Urbankowski – eseista i prof. Krzysztof Dybciak – historyk literatury.

Michał Nowak

Czytaj także

Herbert ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2008 09:24
Polska inteligencja potrafiła się utożsamiać duchowo z Panem Cogito zarazem nie biorąc tej postaci i jej życiowej postawy na serio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert - 10 rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 12:58
W 2008 roku obchodzimy rok Herbertowski. Poniedziałek w Trójce poświęcimy temu wybitnemu poecie - będziemy czytać na naszej antenie wiersze Zbigniewa Herberta, zaprezentujemy premierę jego dramatu - "Lalek" oraz poświęcony poecie reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia - wędrówka ku mądrości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 17:20
Filozof to nie zadumany naukowiec, kontemplujący abstrakcyjne zagadnienia w zakurzonym pokoiku. Okazuje się, że filozofowie to ludzie poszukiwani na rynku pracy, gdzyż sztuka abstrakcyjnego myślenia to teraz znaczący atut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko już było

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 22:10
Badania antropologa Claude'a Levi-Straussa pokazały, że wszystkie społeczności mają podobną strukturę zachowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Zbigniewa Herberta: "Rekonstrukcja poety"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2008 12:45
Zbigniew Herbert Rekonstrukcja poety, reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego, obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Irena Jun, Wojciech Malajkat (powt.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśni do wierszy Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 21:00
Jako pokłosie Roku Herbertowskiego ukazuje się płyta, na której artyści m.in. Wojciech Waglewski, Muniek Staszczyk, Adam Nowak wykonują pieśni do wierszy zmarłego poety. Klub Trójki o Zbigniewie Herbercie czytanym dzisiaj - zapraszamy po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka Pod Księżycem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 00:00
"Cóż po filozofach w tych naszych czasach...?" Takie pytanie zadaje o. Wacław Oszajca - a potem próbuje odpowiedzieć na nie. No właśnie - po co nam filozofia, w czym może nam pomóc? Zapraszamy do dyskusji.
rozwiń zwiń