Alfabet filozoficzny Roberta Piłata: Egzystencja

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2008 22:15
W Alfabecie filozoficznym Robert Piłat rozważa pojęcie egzystencji i opowiada o powstaniu kierunku zwanego egzystencjalizmem.

Egzystencja w odróżnieniu od bytu – czyli esencji – łączy się bezpośrednio z człowiekiem, ze zwrotem tegoż ku samemu sobie. Tak potraktowane pojęcie egzystencji znajdujemy już u św. Augustyna, który w sobie szukał usprawiedliwienia własnych wątpliwości co do istnienia Boga, jednocześnie w wątpieniu upatrując warunek dochodzenia człowieka do prawdy. Później egzystencjalizmem  nazwano filozofią nicości – wychodząc z założenia, że człowiek nie ma się na czym oprzeć w otaczającym go świecie. Pierwsi egzystencjaliści, a wśród nich S. Kierkegaard, przyjęli założenie, że egzystencja jest terminem odnoszącym się wyłącznie do człowieka. Egzystencjalizm samego Kierkegaarda wyrastał z rozważań o odpowiedzialności jednostki przed Bogiem, już samo istnienie człowieka nosiło dla niego  znamiona tragizmu.

Do rozwoju egzystencjalizmu przyczynił się w późniejszych latach Heidegger – filozof działającego już w latach 30. XX wieku. Głosił on pogląd, że „esencja człowieka zawiera się w jego egzystencji”, a naczelnym uczuciem ludzkiego istnienia jest trwoga przed wszystkim złem, które spotyka człowieka.

Tymczasem Jean Paul Sartre – francuski filozof, już w drugiej połowie XX wieku przyjmował, uczucie  trwogi, za zjawisko jedynie natury moralnej. Głosił też pogląd, że to co człowiekowi pozostaje wobec samotności istnienia, jest wolność wyboru własnej drogi i przejęciu odpowiedzialności za własne postępowanie. J. P. Sartre’a, mimo pesymizmu jakim przesiąknięta była jego filozofia, cechowała go jednak pewna doza optymizmu. Zakładał bowiem, że człowiek mimo braku sensu istnienia, staje się tym, czym sam siebie uczyni. I co ważne i dające nadzieję, zawsze może być czymś więcej, niż jest. Tak więc to sam człowiek jest odpowiedzialny za swoje działania. A tym co ma mu pomagać istnieć jest wolność dokonywania wyboru.

Alfabet filozoficzny dr Roberta Piłata – audycja przygotowana przez Bożenę Markowską

20. 02. 2008, godz. 22.15

Zobacz więcej na temat: Bożena Markowska paula
Czytaj także

Alfabet filozoficzny Roberta Piłata: Krzywda i zadośćuczynienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2008 16:56
Alfabet filozoficzny dr Roberta Piłata, autora książki „Krzywda i zadośćuczynienie” w tym tygodniu poświęcony jest właśnie pojęciom o których traktuje jego filozoficzna rozprawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego czlowiek kłamie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2007 00:00
Kłamiemy średnio 2 razy dziennie. Dlaczego kłamie człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń