Świętokrzyżczyzna. Mała ojczyzna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 16:00
- Data urodzenia pisarza, czyli 20 maja 1919 roku jest pewna, natomiast miejsce urodzenia budzi kontrowersje. W metryce widnieją Skrzelczyce, gdzie miejscowy folwark był własnością jego ojca. Sam Gustaw Herling-Grudziński uparcie twierdził, że urodził się w Kielcach, co potwierdzała jego siostra - mówiła w Dwójce dr Irena Furnal.
Audio
  • Mała ojczyzna wielkiego pisarza (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
Kielce, miejsce narodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Kielce, miejsce narodzin Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoFoto: shutterstock.com
światy herlinga-grudzińskiego 663.jpg
Rocznicowy cykl audycji "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"

20 maja 2019 roku przypada stulecie urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W nawiązaniu do tej rocznicy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem jego imienia. Z tej okazji radiowa Dwójka zaplanowała na cały rok cykl poświęconych mu audycji, którego tytuł nawiąze do bodaj najsłynniejszej książki pisarza "Inny świat".

Rozpoczęliśmy, zgodnie z porządkiem życiorysu, od małej ojczyzny pisarza – Świętokrzyżczyzny, jak określił ją w debiutanckim reportażu, który zamieściło warszawskie, ale o zasięgu ogólnopolskim, pisemko młodzieży szkolnej "Kuźnia Młodych". Zapraszamy do wysłuchania nagrania pierwszej audycji z cyklu poświęconego życiu i twórczości wybitnego pisarza. 

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Irena Furnal (badaczka twórczości pisarza i jego związków z Kielecczyzną)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 14.45

pg/kd/mko


Czytaj także

Prof. Bolecki: korespondencja Herlinga jest wciąż nieodkryta

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 09:47
- 20 tysięcy listów, a może nawet więcej. Herling prowadził korespondencję z ogromną liczbą znajomych i nieznajomych - przypominał prof. Włodzimierz Bolecki, opowiadając o twórczości autora "Innego świata". Rok 2019 będzie w Polsce w sposób szczególny poświęcony Gustawowi Herlingowi- Grudzińskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński. Jeden z największych stylistów w literaturze polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:38
- Jest taka uwaga zanotowana przez samego Herlinga, że Gombrowicz miał sprawić mu ogromną przyjemność, wypowiadając komplement, że pisze on po polsku najwspanialej ze wszystkich pisarzy emigracyjnych - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, badacz twórczości pisarza.
rozwiń zwiń