Mocne otwarcie roku Moniuszki na dworcu kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:03
- Warszawa stanie się jedyną stolicą na świecie, gdzie dwa węzłowe punkty lotnisko i Dworzec Centralny będą pod wezwaniem wielkich kompozytorów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik do spraw obchodów roku Moniuszkowskiego w Polsce.
Audio
  • O Roku Stanisława Moniuszki mówią Waldemar Dąbrowski i Piotr Beczała
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: Shutterstock/Alexey Pevnev

Oficjalną inaugurację uchwalonego przez sejm Roku Stanisława Moniuszki zaplanowano na 5 stycznia. Tego dnia stołeczny Dworzec Centralny dostanie imię twórcy "Halki". Początek roku Moniuszkowskiego uświetnią dwie ważne premiery płytowe: album DVD z przedstawieniem "Strasznego dworu" w reżyserii Davida Pountney'a oraz nagranie "Halki" w języku włoskim, której wykonanie poprowadził Fabio Biondi. "Halka" w wersji koncertowej zabrzmi również tego dnia na żywo w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (transmisja w Dwójce).

Dyrektor tej sceny Waldemar Dąbrowski opowiadał w Dwójce o przygotowaniach do Roku Stanisława Moniuszki. - Prawie w każdym mieście jest ulica jego imienia, ale osoba i dzieło poza "Halką" i "Strasznym dworem" jest nierozpoznane i nie pulsuje w kulturze polskiej.

W audycji rozmawialiśmy o przedsięwzięciach, które w roku 2019 mają zmienić ten stan rzeczy. Szczególna kulminacja wydarzeń nastąpi 5 maja, w dniu urodzin kompozytora.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej), Piotr Beczała (śpiewak)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mko


Czytaj także

Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 07:37
- Myślę, że jego twórczość lepiej przemawia do starszego pokolenia, które jeszcze na Moniuszce się wychowywało. W przypadku młodszego pokolenia jest ono obarczone pewną skazą, mianowicie ma bardzo kiepsko opracowany program edukacji muzycznej - mówił w Dwójce uczestnik konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Fedisz: o Moniuszce trzeba wciąż opowiadać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:32
- W zasadzie wszyscy wiemy, kim był, ale nawet wielu muzykologów nie potrafi wymienić wszystkich jego oper. Stąd Rok Moniuszkowski, byśmy mogli jak najwięcej powiedzieć o tym naszym jedynym, muzycznym wieszczu – mówił w Dwójce kurator wystawy "Viva Moniuszko!".
rozwiń zwiń