Radiopowieść: Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2010 00:54
W nowym cyklu słuchowiskowym Dwójki – słynna powieść historyczna o piętnastowiecznej Polsce.

Powieść historyczna nie tylko nie potrzebuje być poniewieraniem prawdy dziejowej, ale może być jej objaśnieniem i dopełnieniem. Ona powlecze odpowiednia barwą szare mury wzniesione przez historię, ona wypełni odpowiednio ich szczeliny, odtworzy na mocy analogii odarte przez czas ornamenta… i nie przekraczając zdarzeń dziejowych, może ułatwić ich zrozumienie.
(Henryk Sienkiewicz)

Zapraszamy Państwa na "Radiopowieść" – nowy cykl słuchowiskowy Dwójki. Rozpoczynamy od "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Ta popularna powieść ukazała się po raz pierwszy w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" od lutego 1897 do lipca 1900 roku. W roku jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy pisarza – w 1900 – wydano "Krzyżaków" w formie książkowej.

Stosunkowo szczupły materiał źródłowy ("Kroniki" Janka z Czarnkowa, "Historia" Jana Długosza, dzieła Szajnochy, odpisy ksiąg i rachunków miasta Krakowa, notatki z akt grodzkich i miejskich) uzupełnił Sienkiewicz swoją genialną inwencją twórczą i... intuicją. Powstała zajmująca opowieść z niezapomnianymi bohaterami w rolach głównych –  Maćkiem z Bogdańca,  Zbyszkiem, Danusią i Jagienką, Jurandem ze Spychowa – ukazanymi na tle barwnego obrazu epoki początku XV wieku i wojny z Zakonem.

Adaptacja: Anna Borkowska
Reżyseria: Jan Warenycia

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Tomasz Zaliwski, Grzegorz Damięcki, Juliusz Berger, Jacek Braciak, Izabella Bukowska, Grażyna Wolszczak, Dominika Ostałowska.

Zapraszamy od 20 września, od poniedziałku do piątku o godz. 15:30.

Czytaj także

Konserwatorzy rekonstruują krzyżackie chorągwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 13:28
Będą główna ozdobą wystawy na 400-lecie Grunwaldu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To się czyta: „Listy” Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 15:39
29 marca-2 kwietnia 2010, godz. 23:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Henryk Sienkiewicz "Bez dogmatu"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 15:01
Druga część słuchowiska w adaptacji Bogumiły Prządki. Reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. W rolach głównych: Tadeusz Borowski, Barbara Szyszko, Zofia Rysiówna, Zdzisław Wardejn.
rozwiń zwiń