Powieść w Teatrze Wyobraźni: Henryk Sienkiewicz "Bez dogmatu"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 15:01
Druga część słuchowiska w adaptacji Bogumiły Prządki. Reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. W rolach głównych: Tadeusz Borowski, Barbara Szyszko, Zofia Rysiówna, Zdzisław Wardejn.

15 sierpnia 2009, godz. 18:00


Po ukończeniu Trylogii Sienkiewicz opublikował dwie powieści współczesne: Bez dogmatu ("Słowo" 1889-90) i Rodzina Połanieckich. Obie powieści miały ciekawą recepcję: zostały odebrane niezupełnie zgodnie z intencjami autora.

Swojego bohatera oceniał surowo: "Powieść ma być i będzie bardzo wyraźnym ostrzeżeniem, do czego prowadzi życie bez dogmatu - umysł sceptyczny, przerafinowany, pozbawiony prostoty i nie wspierający się na niczym". Tymczasem dla pokolenia modernistów był on bohaterem pozytywnym: cierpiącym na "chorobę wieku" dekadentem, skazanym na zagładę nadwrażliwcem, który jednak jest forpocztą ewolucji duchowej. Powieść była modna i popularna, przełożona na 18 języków wzbudziła duże zainteresowanie, m.in. Lwa Tołstoja.


Czytaj także

Wojciech Tomczyk "Norymberga" - PREMIERA!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 15:12
W najbliższą niedzielę premiera słuchowiska Wojciecha Tomczyka "Norymberga" Słuchowisko wg sztuki w reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in.: Maja Ostaszewska, Piotr Fronczewski i Marta Lipińska. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Andrzej Chciuk "Stary Ocean"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2009 13:37
W audycji Powieć w Teatrze Wyobraźni adaptacja książki Andrzeja Chciuka "Stary Ocean" w reżyserii Romany Bobrowskiej.Zapraszamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni – Stefan Heym „Ahaswer”

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 22:35
Kolejna – tym razem tak niekanoniczna, że aż bluźniercza – wersja legendy o Żydzie Wiecznym Tułaczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Mika Waltari „Tajemnica królestwa”

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 04:29
Tajemnica królestwa” Mika Waltariego to książka wpisująca się w nurt literatury inspirowanej Nowym Testamentem.
rozwiń zwiń