Rozmawiać w czasach milczenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 16:33
Na audycję poświęconą korespondencji Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Wydarzeniem edytorskim stała się publikacja trzech tomów listów Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego, obejmujących okres od 1926 do 1965 roku. W grudniu na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek publikacja otrzymała tytuł "Książki Roku", a jej edytorzy - Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską - odebrali "Pióro Fredry". Nagrodę przyznano "za wielkie walory dokumentacyjne i najwyższy standard badawczy, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności".

Edycja - poprzedzona kwerendą w archiwach polskich, szwajcarskich i francuskich - obejmuje całość znanej dziś korespondencji znakomitej pisarki i mieszkającego od 1940 w Szwajcarii wybitnego eseisty, syna Stanisława Stempowskiego, z którym Maria Dąbrowska była przez wiele lat związana. Jak piszą wydawcy, ta obszerna korespondencja stanowi "jedno z najważniejszych świadectw losów, myśli i postaw inteligencji polskiej w powojennej, podzielonej Europie".

W nidzielnej audycji o tych listach i ich autorach opowiedzą prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk - autor opracowania, przypisów i wstępu do tej korespondencji; Piotr Kłoczowski - kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oraz prof. Grażyna Borkowska - historyk literatury, znawczyni twórczości Marii Dąbrowskiej.

Listy przeczytają Elżbieta Kijowska i Andrzej Ferenc.

 

26 grudnia (niedziela), godz.13.00

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu: Powroty i nadzieje

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 12:11
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygraj korespondencję Dąbrowskiej ze Stempowskim - KONKURS!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 14:15
- "Te listy to najlepsza literatura. Kiedyś wydane - będą stanowiły ważkie dzieło literatury polskiej" - pisała Maria Dąbrowska.
rozwiń zwiń