200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 05:41
Stanisław Grochowiak nosił się z zamiarem napisania sztuki o Krasińskim, w której zrzuciłby poetę z piedestału, pokazał, że był on zmęczony byciem wieszczem, prorokiem, wielkim romantycznym twórcą.
Audio
  • Fragmenty audycji o Grochowiaku i jego stosunku do Krasińskiego i Norwida.
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w Warszawie.
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w Warszawie.Foto: źr. polona.pl

Zygmunt Krasiński ze sztuki, którą przygotowywał Grochowiak, byłby postacią zdemitologizowaną, z silnie eksponowanymi elementami słabości i niedoskonałości - mówiła w Dwójce Anna Róża Burzyńska, autorki książki "Maska twarzy. Twórczość dramatyczna Stanisława Grochowiaka". Zobacz więcej.

***

Z okazji przypadającej 19 lutego 200. rocznicy urodzin Zygmunta Krasińskiego Program II Polskiego Radia przypominał najsłynniejszy dramat poety: "Nie-Boską komedię" oraz przedstawił rozmowę pod intrygującym tytułem "Kto się bał Nie-Boskiej komedii?". (wkrótce zamieścimy zapis tej audycji)

"Dramat o dzisiejszych sprawach tego świata, o zasadzie arystokracji i ludu. Bohater jest hrabią, a zarazem poetą: przeciwstawiłem go ludowemu przywódcy, człowiekowi genialnemu, który wyłonił się z ciemności i kroczy na czele milionowej rzeszy szewców i chłopów" – pisał o "Nie-Boskiej komedii" jej autor. Niełatwy to tekst, choć hipnotyzujący atmosferą dziwności i tajemnicy (zwłaszcza w  połączeniu z historią rodzinną części pierwszej), nastrojem narastającej grozy – starcie dwóch obozów, rewolucja, która niesie kres dawnemu światu, jawi się niczym unicestwiająca apokalipsa. Nie wiadomo, co po niej nastanie.

Nie-Boska
Nie-Boska komedia wg Zygmunta Krasińskiego, reż. Lidia Zamkow, premiera: Teatr Powszechny w Warszawie,29 stycznia 1976. Zdjęcie pochodzi z archiwum Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

 

Po raz pierwszy we fragmentach wystawił "Nie-Boską" Józef Kotarbiński w teatrze krakowskim w 1902 roku. Wielkim świętem dla polskiego teatru były dwie inscenizacje Leona Schillera przed wojną , który planował trzecie wystawienie po wojnie. Miało to być w roku 1949 . Niestety, do premiery nie doszło. Po wojnie po raz pierwszy wystawiono dramat Krasińskiego dopiero w 1959 roku w Łodzi w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. W Dwójce mówiła o tym historyk teatru – profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska.

Z mieszanymi uczuciami przyjęta została przez krytyków "Nie-Boska" w inscenizacji Konrada Swinarskiego, o czym opowiadał reżyser Maciej Prus, który był asystentem reżysera. A jak dziś funkcjonuje ten utwór? Czy może  niepokoić?

Gośćmi Iwony Malinowskiej byli również reżyser radiowej wersji "Nie-Boskiej komedii", (którą zaprezentowaliśmy kilka dni temu) – Paweł Łysak oraz reżyser Andrzej Wodziński, autor współczesnej inscenizacji w teatrze bydgoskim w 2008 roku zatytułowanej "Krasiński – Nie-Boska komedia. Instalacja teatralna".

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń