Urodziny Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 12:45
25 marca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin znakomitego prozaika i dramaturga.
Audio
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiFoto: archiwum Teatru PR

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji - rozmowy z Wiesławem Myśliwskim przeprowadzonej w maju 1968 roku. Młody pisarz opowiada o wydanym rok wcześniej "Nagim sadzie" oraz o kulturze ludowej (zwanej przez niego "doświadczeniem plebejskim").

Przez cały ubiegły tydzień o Jubilacie mówili na naszej antenie jego przyjaciele. Zapraszamy do wysłuchania gawęd. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, barwna postać pisarza:

- Znam go od poczatku lat 50. To była od początku przyjaźń, zażyłość i to z całą jego rodziną. Matka Wieśka robiła nadzwyczajne żurki: to były eliksiry magiczne. Jej opowieści o tajemnicach robienia prawdziwego żurku… Wiesiek mógłby to napisać! – mówi Henryk Bereza.

Wiesław Myśliwski znany jest ze swej niechęci do podróży. Jego przyjaciel Wacław Tkaczuk dzieli z nim tę niechęć:

- Nie lubię podróżować, ale z Wiesławem Myśłiwskim odbyłem dwie podróże i to ważne – mówi Wacław Tkaczuk. – Pierwszą do Rzeszowa przez Sandomierz, który jest jego małą ojczyzną. A drugą do Mikołowa, z którym jest związna moja młodość.

- Jego niezwykłość polega na tym, że jest pisarzem wybitnym, a wcale tym pisarzem mógłby nie być. – mówi Marian Pilot. - Dlaczego? Bo jest wspaniałym gawędziarzem i biesiadnikiem. Jest kimś, dla kogo pisarstwo jest niekonieczne.

- W przyjaźni jest niezawodny – podkreśla natomiast Klemens Górski. – Zawsze można na niego liczyć.

O Jubilacie opowiadali: Henryk Bereza, Marian Pilot, Klemens Górski, Wacław Tkaczuk oraz Bogdan Tosza.

Audycje przygotowała Bogumiła Prządka.

 

 ***

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 w Dwikozach) – prozaik i dramaturg, absolwent polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. nurtu chłopskiego w prozie powojennej, autor powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi (m.in. "Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli"). Jest dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike.

Czytaj także

Wspomnienia Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 08:00
Ceniony pisarz opowiada o swoim dzieciństwie, o rodzinie, o latach wojny i swej powojennej edukacji. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 11:30
25 marca przypada 80. rocznica urodzin Wiesława Myśliwskiego. Z tej okazji na antenach Polskiego Radia aż trzy słuchowiska Jubilata.
rozwiń zwiń