X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Różewicz - moralista i minimalista formy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 15:03
Na początku swej twórczości zadał sobie pytanie "Jak jest możliwa poezja po Oświęcimiu?" Do dziś tematami, które podejmuje, i formą, którą wybiera, stara się znaleźć na to odpowiedź. W tym roku poeta kończy 90 lat.
Audio
  • Jan Stolarczyk o książce "Tadeusz Różewicz. Historia pięciu wierszy"
  • Wojciech Bonowicz mówi o książce "Dorzecze Różewicza"

Wybitny poeta Tadeusz Różewicz, od wielu lat wymieniany jako poważny kandydat do Nagrody Nobla, kończy w tym roku 90 lat. Na poetyckiej mapie polskiej literatury XX wieku zajmuje trochę osobne miejsce, konsekwentnie stroni od wygłaszania poglądów politycznych i tendencji przekształcających sztukę w doraźną publicystykę. Sprawy społeczne jako temat w tego poezji obecne są zawsze tylko implicite i w szerszym kontekście etycznym czy kulturowym.

W twórczośi Różewicza zwraca uwagę wielki szacunek do słowa, pewien minimalizm formy, wynikający z niechęci do wszystkiego co pełni w poezji funkcje dekoracyjne. Poeta Karol Maliszewski przyznał kiedyś, że jego pierwsze spotkanie z Różewiczem było nieudane – jeden z wierszy czytany na lekcji w szkole podstawowej nie przypominał w niczym poezję Tuwima czy Brzechwy. Musiało upłynąc trochę czasu zanim Różewicz do niego przemówił.

/

Zupełnie inne doświadczenia miał Wojciech Bonowicz – gość "Sezonu na Dwójkę". – Pierwszy wiersz Różewicza znalazłem na półce z książkami mojego ojca, miałem wtedy cztery, może pięć lat. Dla dziecka, które urodziło się w Oświęcimiu, czytanie wiersza "Warkoczyk" było silnym przeżyciem, było jak utrata niewinności. Rodzice nie pozwalali mi się bawić w okolicach obozu, ale jako dziecko wiedziałem mniej więcej co się tam działo. Ten wiersz była jak cios prosto w serce – mówił jeden z autorów, którzy zamieścili swoje szkice w antologii "Dorzecze Różewicza".

Publikacja ta składa się z dwóch części. Pierwsza to antologia wierszy, którą uzupełniają osobiste komentarze na ich temat, napisane przez dwudziestu czterech poetów. Są to m.in.:  Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Karol Maliszewski, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Leszek Szaruga i Bohdan Zadura. Część drugą stanowi dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej. W pierwszym filmie o wrocławskim poecie różni twórcy opowiadają o tym jak interpretują jego poezję i co jej zawdzięczają.

/

Drugą ciekawą publikacją, ukazującą się z okazji 90. rocznicy urodzin, jest "Tadeusz Różewicz. Historia pięciu wierszy", składająca się z rękopisów wierszy oraz komentarzy autora. W zamierzeniu taka forma wydania ma przybliżyć pewien proces twórczy i zapewnić bardziej osobiste spotkanie z poetą. – To pięć wierszy z początku lat 90. Zachowały się niemal wszystkie ich rękopisy i maszynopisy z poprawkami autora. Ułożyliśmy je w porządku powstawania i w ten sposób te pięć utworów ujawniło swoją historię. To nie jest tylko tekst, to rodzaj grafiki – mówił Jan Stolarczyk, redaktor książki.

Audycję przygotował Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwieku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka, którą aresztowano

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:45
Opowiadania o ludziach "po przejściach", biografia o bezkompromisowym pisarzu, Tadeusza Różewicza pisanie na marginesach, czyli Dwójka poleca dobrą literaturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprint Różewiczowskiej "Kartoteki"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 11:43
Premiera "Amadeusza" Petera Shaffera, dwa nowe wydania Tadeusza Różewicza oraz spotkanie poświęcone Jerzemu Grzegorzewskiemu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka przystań we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:00
Już po raz 16. we Wrocławiu organizowany jest port z książkami. W tym roku został zadedykowany Tadeuszowi Różewiczowi.
rozwiń zwiń