REKLAMA

Afrykańska podróż Łukasza Orbitowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 20:00
- Dziś ludzie jadą na weekend do Barcelony i piszą o tym książkę, pomyślałem, że mi też wolno - mówił w Dwójce pisarz, które opublikował właśnie swoje zapiski z podróży do RPA.
Audio
  • Łukasz Orbitowski o książce "Zapiski nosorożca". Rozmawiała Barbara Gawryluk (Wybieram Dwójkę)
Przeczuwam, że wioska w Zululandzie, gdzie zgubiliśmy się w nocy, była najbliżej prawdy, tej prawdziwej Afryki, jaką dane było zobaczyć nam, bogatym turystom, oglądającym świat przez szyby samochodu, pisze Łukasz Orbitowski w swojej nowej książce (na zdjęciu zuluskie kobiety)
"Przeczuwam, że wioska w Zululandzie, gdzie zgubiliśmy się w nocy, była najbliżej prawdy, tej prawdziwej Afryki, jaką dane było zobaczyć nam, bogatym turystom, oglądającym świat przez szyby samochodu", pisze Łukasz Orbitowski w swojej nowej książce (na zdjęciu zuluskie kobiety)Foto: Retlaw Snellac Photography/Flickr

"Zapiski nosorożca" to literacki plon kilkutygodniowych wakacji Łukasza Orbitowskiego w RPA. Pisarz zdradzał, że do napisania książki o tej podróży skłonili go jego bliscy. - Mieli już dosyć moich niekończących się opowieści z tej wyprawy - śmiał się.
Do tej podróży gość "Wybieram Dwójkę" przygotowywał się starannie przez wiele miesięcy, pouczany przez znajomych, że słynąca z przemocy i przestępczości Republika Południowej Afryki nie jest najlepszym miejscem do wypoczywania. - Okazało się to nieprawdą. Po prostu omijaliśmy miejsca powszechnie uważane za niebezpieczne, jak centrum Johannesburga czy townships (dzielnice nędzy), ale przecież każdy zakątek świata ma takie momenty. My w RPA ani razu nie znaleźliśmy się w sytuacji zagrożenia - podkreślał.

W książce "Zapiski nosorożca" Łukasz Orbitowski oprócz swoich wrażeń z podróży zamieszcza legendy ludów RPA. Niektóre z nich to autorskie wersje pisarza, który w rozmowie z Barbarą Gawryluk opowiadał, że starał się unikać opowieści o głodzie i o suszy. - Na oko stanowią one 90 procent tamtejszej mitologii, czyli to, z czym kojarzy nam się Afryka. Ja chciałem ją pokazać od innej strony.

***
Rozmawiała: Barbara Gawryluk
Gość:
Łukasz Orbitowski

Data emisji: 7.1.2015
Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Afryka Barbara Gawryluk RPA
Czytaj także

Dla mieszkańców Afryki Nelson Mandela jest jak świecki święty

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 23:43
- Jest w tym pewien szacunek, który w Europie zanika. Szacunek do starszej osoby, która niesie ze sobą mądrość, a doświadczeniem swojego życia uczy czym jest dobre życie - mówił w Jedynce prosto z Rwandy Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunikacja miejska w RPA? Na własne ryzyko!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:00
Wskaźnik przestępczości w RPA jest jednym z najwyższych na świecie. Ofiarami rzezimieszków bardzo często są turyści, którzy popełnią wielki błąd, decydując się na korzystanie z komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń